Černobílé snímky vzniklé originálními, a přitom už historickými technikami představují Fedor Gabčan a Petr Sikora, kteří započali výstavu v krnovském městském muzeu. K vidění jsou i fotografie Pavlíny Princ, Kateřiny Bartošové a Vladimíra Milaty, kteří se vernisáže z pracovních důvodů nezúčastnili.

Slavnostní večer započala úvodním slovem Ivana Zajícová, vedoucí Městského muzea v Krnově, která výstavu iniciovala. „Výstava mne zaujala už před rokem, když probíhala v Ostravě. Je to velmi zajímavé a určitě přitáhne spoustu návštěvníků.

Zpracování tématu ženy ve spojení s akty, portréty a navíc propracované historickou technikou je originální," řekla Ivana Zajícová, vedoucí Městského muzea ve Flemmichově vile v Krnově.

Cílem výstavy je nejen zprostředkovat zážitek, ale také vzdělat širokou veřejnost o historických metodách vyvolání a tisku fotky. O tom vyprávěl na vernisáži přímo sám autor fotografií Fedor Gabčan z Opavy, který má za sebou řadu výstav. Poslední úspěšná proběhla v Budapešti.

Umělec, který veškerý volný čas zasvětil fotografii, předával své poznatky historického vyvolávání snímků na Fakultě umění Ostravské univerzity.

„Je to velmi pracné. Vyžaduje to hodně času a trpělivosti. Všechno jsem pro to obětoval a věnoval se tomu dlouhá léta. To, co jsem se naučil, teď předávám mladším generacím. Mimo Ostravu také jezdívám do Prahy do Národního technického muzea. A tam se setkávám i s pražskými fotografy," řekl umělec Fedor Gabčan.

Fotografická díla Fedora Gabčana vznikají ve Vratimově v malém ateliéru temného sklípku, za který je Fedor Gabčan ze srdce rád. S fotografií se setkal v roce 1955 a o pět let později kouzlu fotky dočista propadl.

Souznění fotografa s krásou ženy na snímku si mohou přijít návštěvníci prohlédnout až do 15. února. Každá z fotografií je zpracováním naprostý unikát. „Fotky, které vám vezmou dech. Skvělé snímky zobrazující krásu, osobitost, ženskost.

Každé vystavené dílo je originál, jehož charakter tvoří nejen negativ, ale také zvolená historická metoda vyvolání a tisku. Takovou výstavu jinde neuvidíte," láká na jedinečnou výstavu jeden z organizátorů výstavy Martin Lindovský.

Jana Smékalová