Tentokrát své dílo na zámku představí opavská autorka krajek Karla Klusoňová, lichnovská výtvarnice Tess Gemelová a polský fotograf Paweł Uchorczak, který se zamiloval do Jižní Moravy.Karla Klusoňová patří mezi naše nejvýznamnější krajkářky. Její výtvory jsou ke zhlédnutí i v papežské rezidenci ve Vatikánu. Byly vystaveny například i v Mezinárodním muzeu krajky v německém Nordhalbenu, jak je uvedeno na webu autorky. Zatímco dříve zpracovávala jen folklorní a tradiční motivy, později začala tvořit podle vlastních návrhů a nevyhýbá se ani abstrakci.

Tess Gemelová je zase nejznámějším výtvarníkem, který ovládá prastarou orientální techniku malování na vodní hladině. Studovala ebru přímo v Turecku, kde si tuto techniku předávají po staletí z generace na generaci. Letos v květnu se vrátila do Istanbulu na mezinárodní Ebru kongres.

„Během týdne jsme navštívili šest výstav na různých místech jak v evropské, tak i v asijské části Istanbulu. Vystavovali zde turečtí i zahraniční umělci a prezentovali své styly umění. Byla zde zastoupena Amerika, Mexiko, Brazílie, Kanada, Francie, Španělsko, Itálie, Rusko, Egypt. A mnou byla zastoupena i Česká republika. Tato akce se koná co pět let a příště se setkáme v Americe. Navštívili jsme ateliéry místních umělců a účastnili se Ebru workshopů, které pro nás připravili,“ představila Tess Gemelová svou zkušenost z Istambulu.

V oblasti polské fotografie se nedávno objevil zajímavý fenomén. Přibývá polských krajinářů, kteří se specializují na českou zemědělskou krajinu. Snad proto, že Polsko je převážně fádní rovina, fascinují je kopečky a ladné křivky, kolem kterých čeští fotografové chodí bez povšimnutí. Tak se stalo, že si několik polských fotografů vydobylo mezinároní renomé zelenými, žlutými i rozoranými lány převážně z Moravy.

K nejznámnějším představitelům tohoto trendu patří Marcin Sobas a Paweł Uchorczak, který se představí na linhartovském zámku. Na zámku v současnoti vystavují i další výtvarníci našeho severního souseda.