„Teprve před pár dny se podařilo najít volný termín pro tento mimořádný komorní koncert. Kdo přesně vystoupí, ještě nevíme, protože situace v Jižní Koreji je v současné době velmi komplikovaná. Rozhodně to ale bude operní pěvkyně Soyung Yu, která již v Krnově účinkovala. Žije ve Vídni a minulý týden se vydala do své rodné země, aby odtud přivezla právě pro připravovaný koncert v Krnově nadané mladé umělce . Dá se očekávat, že to budou především klavíristé a houslisté," uvedl Jan Gebauer z pořádající Art Viva Agency.

Nebude to přitom poprvé, kdy do Krnova tito nadaní umělci dorazí. V Koncertní síni svatého Ducha se konal přibližně před dvěma lety koncert Komorní filharmonie Ostrava. Tehdy držel dirigentskou taktovku nad mladými klavíristy z Jižní Koreje Tae Cheol Noh. Vystoupení nadaných umělců, účastníků Mezinárodního klavírního workshopu, se setkalo s mimořádným ohlasem zdejšího publika.

Utajený program koncertu

Přesný obsah nedělního koncertu bude pro posluchače tak trochu překvapení. S ohledem na nejistou politickou situaci se pořadatelé neodvažují dopředu slibovat konkrétní jména účinkujících. Jisté je, že svou účast již potvrdila přední operní pěvkyně Soyung Yu, možná dorazí klavírní virtuos Won Kim.

„Jsem velmi rád, že se podařilo tyto mimořádně talentované umělce opět přivézt do Krnova. Pokud se vydaří naše plány, nemělo by se jednat o ojedinělý počin. Posluchači se mohou těšit na operní árie a klavírní recitál. Zaznít by měly skladby německých romantiků a následně výběr dle přání jednotlivých umělců. Operní pěvkyně Soyung Yu si krnovské publikum a Koncertní síň svatého Ducha dobře pamatuje, protože zde v Krnově již dvakrát koncertovala," řekl Jan Gebauer a pokračoval:

„Letos si celý svět připomíná dvousté výročí narození výjimečné osobnosti Richarda Wagnera. K tomuto jubileu připravujeme turné korejských umělců, na němž by měli vystoupit s místními hudebními tělesy, a uvažujeme nejen o orchestru Slezského divadla v Opavě, ale i zdejším dívčím krnovském pěveckém sboru Ars Voce."

Jan Gebauer zastupuje již třináct let korejské umělce zaštítěné Soyung Yu v Česku, na Slovensku a v Polsku. Koncert korejských umělců začíná 21. dubna v 17 hodin. Předprodej lístků zajišťuje Turistické a informační centrum na Hlavním náměstí. Vstupné je sto korun, předplatitelé Kruhu přátel hudby a děti mají vstup zdarma.

Anna Dohnalová