Mezi filmovými fanoušky, kteří jezdí po festivalech, získává oblibu nový fenomén: sledování němých filmů za doprovodu živé hudby. Muzikanti zjistili, že dávno zapomenutý archivní filmový klenot je vlastně vizuální část videoklipu, která čeká na jejich hudbu.
Muzikant s mixážním pultem a několika nástroji může libovolně měnit atmosféru filmu podle toho, zda k obrazu přidá veselou melodii, rytmus železničních kolejnic, směs ruchů nebo třeba jen praskání gramofonové jehly. Toto rozpustilé hraní si se starými filmy nadchlo muzikantské duo známé jako Floex a Líba.
Spřízněné duše Jirka Libánský - Líba a Tomáš Dvořák - Floex svým vystoupením na Letní filmové škole v Uherském Hradišti nabídly zážitek, který si doma u televize ani u cd přehrávače nikdo nezopakuje. Jejich projekt vytvořený na film Orlakovy ruce se díky festivalovému vystoupení Floexe a Líby tak proslavil, že mezi filmovými fajnšmekry zvedl vlnu zájmu o filmy německých expresionistů z němé éry.
Pianistovi transplantovali ruce vraha
Navzdory celkové naivitě filmu a teatrálnímu přehrávání herců, které je pro němý film tak typické, jde o výborný snímek s temnou atmosférou, kterému Floex a Líba dali další rozměr. Filmovým hrdinou je pianista Orlak, kterému po úraze chirurg transplantoval cizí ruce. Když se Orlak dozvěděl, že to byly ruce vraha, propadá se postupně do stavu šílenství.
V závěru se z mistrné studie šílenství, pantomimické paranoie a schizofrenie poněkud nečekaně stává detektivka s poněkud úsměvným vyústěním. Doprovod dua Floex a Líba zvýrazňuje ale hlavně patos a sentiment tohoto díla, přestože si přepjaté herecké výkony často koledují spíše o parodii.
Příznivci Bratří Orffů, kteří před rokem a půl sledovali jejich výtečné vystoupení v synagoze osvětlené svíčkami, měli obavy, zda prostředí rockového klubu Kofola v sálu s barem neubere na intimní atmosféře koncertu. Byly to plané obavy, protože oddaní fanoušci Bratří Orffů dobře vědí, jak správně poslouchat tyto písničky do ticha.
Víc než rok se nikde neobjevili
„Skupina si po tomto vydařeném koncertu v synagoze dala na více než rok koncertní pauzu. Z té nás probrala až říjnová oslava desátého výročí našeho vydavatelství Quazi Delict Records v pražském Paláci Akropolis. Protože jsme přípravě na tento koncert věnovali docela dost času, rozhodli jsme se ještě pro pár ojedinělých koncertů, a to na festivalu studentů FAMU, v brněnském klubu Alterna a krnovském klubu Kofola,“ uvedl Lukáš Novotný, který vymyslel image i strategii této skupiny.
Bratři Orffové se v Krnově představili v kompletním složení: Ivan Gajdoš (zpěv, kytara), Libor Martiník (trubka, zvuky), Lenka Korousová (klávesy, perkuse), František Škrla (bicí, perkuse), Břetislav Koláček (baskytara), Petr Dula (klávesy, syntezátory) a Lukáš Novotný (kytara, efekty).
„V současné době například hledáme novou zkušebnu, tak jestli má někdo příležitost nám vyjít vstříc, určitě budu rád, když se mi ozve,“ uzavřel Lukáš Novotný.