Posádky Trofeo Niké si dávají záležet, aby jejich kostýmy ladily s jejich pojízdnými exponáty. Kolona veteránů je koncipována tak, aby v ní byla zastoupena celá historie automobilismu. Nejstarší auta, vyrobená před první světovou válkou, ještě připomínají kočáry, zatímco nablýskané veterány ze sedumdestátých let už jsou dokladem dokonalého propojení techniky a estetiky.

Ilustrační foto
Tai-chi: čínské umění boje, kterým pečujete o zdraví

VYROBÍ LETNÍ SNÍH

Na trase je naplánována řada zastávek, aby si všichni zájemci mohli zblízka prohlédnout parádní auta, a také aby se účastníci jízdy mohli kochat krásami podhorské krajiny. V koloně pojede se svou Tatrou i patron akce, šestinásobný vítěz Dakaru Karel Loprais. Svou půvabnou slovenštinou účastníky pozdraví Ivana Christová, první novodobá Miss Československa.

Zítřejší dopoledne bude patřit dětem. Ve Ski Areálu Kopřivná bude připraven Svět techniky, který do Jeseníků přijede z Dolní oblasti Vítkovice. Díky továrně na sníh Snowfactory si děti budou moci zařádit na letním sněhu.

„V pravé poledne pak odstartuje první jezdecká etapa letošní podhorské jízdy veteránů. Den bude zakončen v Centru Slezská Harta v obci Razová prvorepublikovou zabijačkou,“ uvedl moderátor akce Boris Keka.

Autoveterána si pořídili také záchranář Martin Steininger se svou chotí Darinou Steiningerovou, která pracuje v krnovské nemocnici jako sestřička. Prvním majitelem vozu byl libanonský velvyslanec, který si ho pořídil v Londýně v roce 1959.Zdroj: Jiří Krušina

NA ZÁMKY I DO NEMOCNICE

V sobotu bude mít Trofeo Niké na programu návštěvu zámků v Bruntále i v Linhartovech, a samozřejmě nesmí vynechat ani Krnov, odkud pochází slavný automobilový závodník Florian Schmidt, který za časů první republiky vyhrával nejprestižnější závody s vozem Bugatti. V Krnově vůbec poprvé ve své devatenáctileté historii kolona veteránů projede nemocnicí.

„Řadu našich pacientů trápí, že jim kvůli zdravotním problémům unikají mimořádné kulturní či sportovní akce. Když jsem se dozvěděl, že Trofeo Niké bude mít jednu ze zastávek v Krnově a pak pojede na zámek Linhartovy, oslovil jsem organizátory, zda by nebyli ochotni upravit trať a přidat do ní areál nemocnice,“ uvedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Přestože už byly vytištěny plakáty s programem, hlavní organizátorka Marcela Rotter přislíbila, že ve 13.40 hodin mimořádně projedou areálem nemocnice.

Výletní chata dnes známá jako Sokolka je také zachycená na archivních fotografiích, které představuje výstava Jak se žilo na Vrbensku.
Víte, jak se žilo na Vrbensku?

Program Trofeo Niké Jeseníky 2018
Pátek 7. září:
12 hod. Kopřivná resort, Malá Morávka
13 hod. Ryžoviště (cesta přes Rýmařov a Vajglov)
15 hod. Razová, Slezská Harta (přes Lomnici, Novou Pláň, Roudno, po hrázi Slezské Harty)

Sobota 8. září:
9 - 10.30 hodin zámek Bruntál (přes Malou Morávku, Rudnou pod Pradědem, Staré Město)
10.45 hodin Milotice nad Opavou (přes Zátor, Brantice)
11.45 - 13.50 hod. Krnov
14 - 15 hod. zámek Linhartovy (přes Opavici, Město Albrechtice, Holčovice, Heřmanovice, Vrbno p. P.)
16 hod. Ludvíkov

Neděle 9. září:
9 hod. Suchá Rudná
10.30 - 13 hod. Karlova Studánka
13.15 hod. slavnostní ukončení Malá Morávka

Dříve jsme byli zvyklí jezdit na dožínkové slavnosti do Polska. Nejdřív se tato tradice vrátila do Slezských Rudoltic. Rudoltické dožínky si našly řadu příznivců a dnes už patří k nejvýznamnějším událostem roku.
Dožínkové slavnosti pokračují u nás i v Polsku