„Když jsem jako studentka krnovského gymnázia vymyslela Kočovnou divadelní společnost, vůbec mne tehdy nenapadlo, že bude mít tak dlouhé trvání. Brala jsem to jako jednorázovou záležitost pro prázdniny roku 1987.

Jenže se sešli bezva lidi a v následujícím roce se mi ozývali další, že by také rádi jeli a hráli, tak jsem vymyslela další hru a pak už mi ta parta nedovolila přestat. Všichni považovali za samozřejmé, že budeme vyjíždět každé léto," popsala Petra Severinová začátky.

Jak čas plynul, osazenstvo souboru se měnilo. Z původního složení zůstal v souboru kromě zakladatelky Petry Severinové jen tu a tam ještě nějaký její vrstevník, ale většina současných kočovníků se rekrutuje ze studentů ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově, jejich kamarádů a dětí původních kočovníků.

Co bylo během těch let nejtěžší? Vypadalo to už někdy, že se soubor rozpadne?

„Opravdovou krizi jsme v souboru asi nikdy neměli, jen přestávku. My holky jsme musely porodit a odkojit děti, takže jsme na pár let přestali kočovat. Přesto jsme se i tak vždycky u někoho na týden sešli a natočili několik amatérských filmů a pár videoklipů na písničky našich kamarádů. Při tom se nám tam pletla ta naše batolata," zavzpomínala Severinová.

Představení O knížeti Václavovi

Na aktuální sezonu si kočovné divadlo připravilo opět premiérovou hru. Jako obvykle se jedná o historické vlastenecké téma O knížeti Václavovi. Kočovní divadelníci předváděli humornou formou nejdůležitější úseky z života knížete Václava.

„Při představení zní hudba a zpěv, což složil můj muž a má to velmi dojemný konec. Před touhle hrou ještě dáváme kramářskou píseň s obrázky, aby se lidi naladili na ten naivní inscenační princip," uvedla Severinová a dodala: „Poslední dva roky jsem pouze spoluautorkou scénáře.

Našla jsem totiž výborného pomocníka, s kterým se mi dobře tvoří, a tím je můj bývalý student Karel Vaněk. Režisérkou jsem, protože nikdo jiný nemůže, všichni hrají. Já hraji jen v krajní nouzi, když to opravdu jinak nejde," zrekapitulovala Severinová.

Kočovná divadelní společnost putovala s představením o knížeti Václavovi týden po jižní Moravě. Vystoupila v obcích Rakvice, Šakvice, Ladná nebo Lužice a jako zákusek přidala Krnov a Holasovice.

Proč se kočovníci tak rádi vrací k námětům z historie? „Když si hrajeme na kočovnou divadelní společnost, tak to ani jinak nejde. K těm divadelním vesnickým návsím patří to obrozenecko-buditelské poslání a zjednodušený výklad historie. Ale nenechte se mýlit. Přestože hrajeme o knížeti Václavovi, vyjadřujeme se i k aktuální situaci," uzavřela Severinová.

Anna Dohnalová