„Kniha vznikala obtížně, nikdy mě nenapadlo, že by skutečně někdy vyšla,“ konstatoval její autor Jiří Karel. Vydat ji napadlo před několika měsíci manžele Křenkovy, jimž se také podařilo sehnat potřebné finance. „Začalo to tak, že pan Karel se zmínil, že má napsanou knihu, a nedaří se mu sehnat někoho, kdo by mu ji vydal. Tak jsme začali hledat možnosti,“ řekla před časem Vladimíra Křenková.

Sdružení se podařilo uspět s žádostí o finanční pomoc v programu Dobročinného fondu Philip Morris ČR. Součástí projektu, který jeho členové připravili, bylo právě také vydání knihy o vývoji Jeseníků. „Museli jsme splnit podmínku a sehnat sto jedna tisíc korun, což by pokrylo náklady na vydání knihy i kdybychom se žádostí neuspěli. Ty peníze jsme sehnali po sponzorech,“ pokračovala Křenková.

Slavnostní křest knihy s názvem Příběh lesů a lidí Rýmařovska proběhl v pátek 17. října vpodvečer. Vlastivědná literatura byla hlavním tématem proslovu vydavatele a předsedy sdružení Vlastenecký poutník Petra Andrleho. „Vlastivědná kniha znamená jakousi úctu k dějinám. Chtěli bychom, aby takovou úctu evokovala místa tam, kde žijeme. Aby lidé znali historii, co se zde odehrávala, a jakou minulost měla místa, kam tito lidé patří,“ zdůraznil Andrle.

Kniha Příběh lesů a lidí Rýmařovska nebude k dostání v běžném prodeji. Darem ji dostanou ti, kteří nějakým způsobem pomohou při realizaci projektů občanského sdružení Stránské. „Jsem rád, že i tady se něco změnilo. Například na Vysočině v každé obci funguje nějaký spolek, který se o obec stará, a jsem rád, že to funguje i tady,“ dodal historik Karel.

Kromě knihy sdružení Stránské nyní pracuje na obnově dvou rybníků v obci, v okolí jednoho z nich připravuje naučnou bylinnou zahradu, buduje sportovní odpočinkovou zónu a pracuje na rekonstrukci objektu, kde se nachází Nedělní škola.

Zuzana Pršalová