Štítecké nakladatelství Veduta na Šumpersku, které se zaměřuje především na vydávání literatury vztahující se k jesenickému regionu, ji vydalo už v letech 1993 a 2001; poprvé vyšla v roce 1987 v nakladatelství Práce. „O knihu je zájem zejména mezi pacienty pobývajícími v jesenických lázních. Předchozí vydání jsou rozebraná, tak jsem se rozhodl připravit ji znovu,“ řekl nakladatel Pavel Ševčík.

Kniha má na obálce litografii V. Priessnitz mezi lázeňskými hosty z roku 1849, je v ní víc originálních kreseb zobrazujících lázeňské procedury a také text je mírně upravený. „Autor Miloš Kočka do knihy zařadil i některá nově zjištěná fakta, protože osobnosti Priessnitze se pořád věnuje. Je to obdivuhodné, když uvážíme, že panu Kočkovi bylo letos na jaře už osmadevadesát let,“ řekl Pavel Ševčík.

Advokát Miloš Kočka navštívil jesenické lázně po vážné nemoci poprvé v roce 1954 a léčba mu vrátila zdraví. Od té doby jezdil na Gräfenberg každý rok a od roku 1978 se věnoval historii lázní a osobnosti jejich zakladatele. Na Prameny živé vody navazuje dokumentární kniha Vincenz Priessnitz – světový přírodní léčitel, kterou Kočka napsal společně s Aloisem Kubíkem a v roce 2006 ji vydalo rovněž nakladatelství Veduta.

(ris)