Krnovští diváci příští rok mohou zapomenout na aktuální filmové novinky uváděné v čase celorepublikové premiéry. Poslední velkou premiérou v kině Mír bude tento týden Harry Potter a Relikvie smrti. Zatímco u klasického filmového pásu s průsvitnými obrázky na celuloidu musí distributor pečlivě zvažovat kolik nechá vyrobit kopií, protože jsou velmi drahé, v případě digitálního nosiče může vrhnout filmovou novinku na trh v prakticky neomezeném množství kopií.

U klasického filmu s omezeným množstvím kopií dostaly filmovou novinku v premiérovém čase jen multiplexy a prestižní kina s nejlepší návštěvností. Mezitím provinční kina v menších městech musely dlouho čekat v pořadníku na filmovou kopii.

Než na ně přišla řada několik týdnů až měsíců po premiéře, byla už celuloidová kopie poškrábaná a navíc snímek už dávno stačili piráti rozšířit na internetu. Všechny tyto nedostatky setře digitální kino, kdy je filmových kopií libovolný počet, a každé kino je může dostat v premiérovém čase, kdy uvedení novinky podporuje reklamní kampaň v televizi.

V systému, kdy republikou kolovalo deset až dvacet celuloidových kopií, se krnovskému kinu Mír dařilo udržet se na seznamu nejlepších kin, která dostávají trháky v premiérovém čase. Bohužel digitalizace zavedená pravidla mění, a kina bez digitální promítačky se ocitají na okraji zájmu filmových distributorů.

Zatímco digitální kina už pronikají i do tak malých měst jako jsou například Bolatice, v Krnově kino na nový systém připravené není. Zřejmě na dlouho poslední velkou českou premiérou bude od středy 17. listopadu nový Harry Potter. „Příští rok už bude prakticky nemožné vzhledem ke stále menšímu počtu filmových kopií získat film do Krnova dřív než měsíc po premiéře,“ potvrdil vedoucí Míru Pavel Tomešek, který chystá doprovodné akce.