Návštěvníci zámku v Hošťálkovech se v kinosále u animované pohádky o Santa Clausovi mohli zamyslet, jakými neuvěřitelnými modifikacemi prošel svatý Mikuláš, původně biskup žijící ve čtvrtém století.

Památkářka Ľubica Mezerová návštěvníkům vysvětlila, jak vznikla mikulášská nadílka a proč se do ní zapojili také čerti a andělé. Pak už požádala ostatní adventní světce Ondřeje, Ambrože, Barboru a Lucii , aby se sami představili.

SVATÝ ONDŘEJ

close ONDŘEJ se pozná podle svatoondřejského kříže ve tvaru X. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Svatý Ondřej se omluvil, že se nejmenuje Ondřej, ale nějak se jmenovat musí, když se jeho skutečné hebrejské jméno nedochovalo.

Pochlubil se, že zná osobně Jana Křtitele i Ježíše Krista, a kamarádí se s apoštoly.

„Jsem také spoluautorem evangelia. Svému mladšímu bráchovi, který byl rybář, stejně jako já, jsem tak dlouho vyprávěl o Ježíšově učení, až se z něj stal apoštol svatý Petr. To dřevěné X tady mám proto, abyste mě poznali podle atributu. Byl jsem totiž ukřižován na takovém zvláštním kříži, kterému se říká svatoondřejský. Jsem patronem Rumunska, Ukrajiny a Skotska,“ představil se svatý Ondřej s tím, že na jeho svátek, 30. listopadu, startuje advent.

SVATÁ BARBORA

close BARBORA je ochránkyní havířů a dětí. Její třešňové halouzky barborky vykvetou na Vánoce. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Svatá Barbora vítala hosty třešňovými větvičkami barborkami, které se řežou na její svátek, 4. prosince. S tím řezáním má ale mučednice Barbora dost špatné zkušenosti.

Když se odmítla vzdát zakázané křesťanské víry, po dlouhém bičování a pálení jí kat uřízl prsa. A to ještě nebyl konec.

Barbora byla nahá potupně odvlečena na popraviště, kde ji pohanský otec osobně sťal mečem. Z jasného nebe udeřil blesk a krutého rodiče na místě zabil. Od té doby je Barbora patronkou dělostřelců a pyrotechniků.

Je ochránkyní rizikových povolání, hlavně havířů, a také dětí.

SVATÝ AMBROŽ

close AMBROŽ drží koště polepené papírem na odhánění dětí. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Oproti krvavým historkám adventních mučedníků má svatý Ambrož nudný životopis. Byl hlavně teolog a vzdělanec.

Na jeho svátek, 7. prosince, obchází dědinu za soumraku tajemná postava s vysokou homolovitou čepicí, které obličej zakrývá rouška.

V jedné ruce Ambrož drží uzlík s cukrovinkami, aby přilákal děti, a ve druhé koště polepené papírem, aby je odháněl. Je při tom spousta legrace.

SVATÁ LUCIE

close LUCKY v prostěradle s čapím zobákem straší děti a kontrolují úklid. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Svatá Lucie je zvláštní tím, že ji uctívají nejen katolíci a pravoslavní, ale i někteří luteráni. Když rozdala svůj majetek chudým, a navíc si vydloubla oči, aby je darovala mladíkovi, který o nich vedl zamilované řeči, provalilo se, že je křesťanka.

Měla být za trest transportována do nevěstince, ale nedokázali s ní pohnout ani párem volů. Než jí po dlouhém mučení propíchli krk mečem, stačila ještě předpovědět, je jednou bude křesťanská víra povolena. Lidové zvyky na její svátek, 13. prosince, provází Lucky v bílém prostěradle s čapím zobákem a se zamoučeným obličejem.

Ty straší děti, že jim rozpářou břicho. Také ptačím brkem kontrolují prach v rozích místnosti, jestli má hospodyňka před svátky už uklizeno.