Krnovský rodák Jiří Georg Dokoupil střídavě žije a pracuje v Praze, New Yorku, Berlíně, Madridu, Rio de Janeiru a v Tenerife.

Vystavuje po celém světě, jeho díla najdeme v prestižních galeriích. Ukázky experimentů z jeho berlínského ateliéru tvůrčí laboratoře byly v roce 2007 vystaveny také v Krnově.

PRVNÍ ČESKÝ WRITER

Současná výstava v Praze Dokoupila nečekaně odhaluje jako úplně prvního českého writera. Ukázalo se, že graffiti a podobným formám pouličního street artu se Dokoupil věnoval už před desítkami let, když žil v Německu.

Dokoupil své domovy po celém světě střídá se stejnou samozřejmostí jako styly své tvorby. Zatímco většina umělců hledá svůj nezaměnitelný jasně rozpoznatelný autorský rukopis, Jiří Georg Dokoupil se vydal opačným směrem.

MALUJE SVÍČKOU, BUBLINAMI I BIČEM

Přestože prodej jeho obrazů na trhu s uměním představuje obrovské sumy, nikdo nedokáže říct, jak má typický Dokoupil vypadat. Jeho tvorbu lze v nadsázce definovat takto: co obraz, to jiný styl.

Dosavadní tvorba zahrnuje víc než stovku výtvarných technik. Dokoupil je ve svém oboru průkopníkem a vynálezcem, protože při svých experimentech už objevil nebo vymyslel desítky nových technik. K těm nejznámějším patří například malování sazemi z čadivého plamene svíčky, barva v aerosolu nanášená na obraz v mýdlových bublinách nebo obraz napráskaný bičem.

PRVNÍ ČESKÝ TVŮRCE STREET ARTU

Street art, který máme spojený hlavně se sprejováním graffiti, původně vznikl jako umění ulice. Dnes už proniká i do galerií. Díky tomu současná výstava v pražské galerii prozradila streetartovou minulost J. G. Dokoupila.

Až do konce srpna v pražské DSC Gallery výstavují nejznámější čeští streetartoví tvůrci jako jsou Epos 257, Masker, Rider, Tron, Pasta nebo rapper Vladimir 518. Po jejich boku se v DSC Gallery dvaašedesátiletý Jiří Georg Dokoupil nečekaně odhalil jako průkopník streetartové scény.

Díky emigraci rodičů do Německa byl Jiří Georg Dokoupil nejspíš úplně prvním Čechem v historii, který se už před desítkami let stal součástí pouličního malování a sprejování.

„Zřejmě největším překvapením výstavy je zařazení Jiřího George Dokoupila, protože o jeho graffiti minulosti, která se váže k době po emigraci do Německa, se obecně ví velmi málo," uvedl k výstavě galerista Petr Šec.

DOKOUPIL SE UVOLNIL U KRAUSE

Před pár lety Jiří George Dokoupil přijal pozvání do pořadu Jana Krause Uvolněte se prosím, ve kterém vysvětlil televizním divákům svůj vztah ke Krnovu.

Nejdřív ale prozradil, že v Praze, New Yorku, Berlíně, Madridu či Riu de Janeiru má nejen své ateliéry, ale i své byty, které jsou vybavené téměř identicky. Všechny věci si kupuje ve větším množství a pak je rozdělí do svých domovů, aby všechno našel na svém místě, ať už se probudí v Brazílii, ve Španělsku nebo v Americe.

..rozhovor začíná v čase 15.48..

Zdroj: Youtube

POJMENOVAT PO NĚM ULICI V KRNOVĚ?

Až potom se ho Jan Kraus zeptal, jak to má s kamarády z dětství, protože Dokoupil rodný Krnov opustil už ve čtrnácti letech.

„Dost často jsem v Praze, ale s přáteli z dětství se už nestýkám. Z Krnova, kam jsem chodil do školy, jsem už skoro všechny vazby ztratil. Byl jsem v Krnově asi dvakrát. Je to tam zajímavé, ale nic mě tam nedrží. Tam byt nemám. Kdysi jsem tam chtěl dokonce koupit školku, ale nevyšlo to.

Až v Krnově bude po mě pojmenovaná ulice, tak tam samozřejmě rád přijedu," zažertoval Jiří George Dokoupil v televizi, ale Kraus ho hned upozornil, že u nás se ulice většinou pojmenovávají až po smrti dotyčné osobnosti.

„Jo, většinou, ale já doufám, že budu výjimka. Klidně jim za to něco dám. Třeba nějakou velkou kresbu nebo i dvě. Třeba na radnici," učinil Dokoupil před televizními kamerami lákavou nabídku rodnému Krnovu.

KRNOVÁCI O MĚ VĚDÍ

Krause ale zajímalo, zda budou dnešní Krnované vůbec vědět, kdo je to ten Jiří George Dokoupil.

„Krnováci o mě vědí, ale ještě větší hvězda tam byl můj tatínek, vynálezce. V Krnově je fabrika Strojosvit. Otec pro ni vymyslel mašinu, která přinesla státu miliardy. Dostal za to padesát tisíc korun. To tehdy bylo celkem dost, takže jsme za to byli dvakrát na horách, v Krkonoších," uzavřel Dokoupil své televizní povídání o Krnovu.

„Pořád nemůžu uvěřit, že ten malý chlapec, se kterým jsem před mnoha lety hrál stolní tenis v Krnově, dnes patří k nejslavnějším světovým malířům," prozradil Jaroslav Balcárek z Krnova, který pracoval s vynálezcem Jiřím Dokoupilem ve Strojosvitu a byl v kontaktu s rodinou Dokoupilových i po její emigraci.