Vernisáž výstavy, jíž spolupořádají města Bruntál a Vítkov, se uskuteční v úterý 1. listopadu. Profesor Jindřich Štreit ve svém novém projektu Lidé Vítkovska zachytil každodenní život ve Vítkově a jeho místních částech.

Fotil nejen ve školách, institucích a podnicích, ale také v soukromí, při nejrůznějších volnočasových aktivitách, kulturních, církevních a společenských událostech. S nabídkou na uspořádání výstavy se Vítkovští letos v červnu obrátili na bruntálskou radnici.

„Vystavovat fotografie Jindřicha Štreita je radost. Pro mne o to větší, že místem konání je naše galerie na úřadě. Život na Vítkovsku je nám blízký, má velmi podobná specifika jako život na Bruntálsku, takže výstava je pro nás i z tohoto pohledu velmi cenná. Velké díky za ni,“ řekl starosta Bruntálu Petr Rys.

Právě on je otcem myšlenky zřídit galerii na úřadě. Lidé Vítkovska budou po krajinkách Elišky Svobodové, kolážích Ivety A. Dučákové, fotografiích Libora Kappela a Venezuelské Amazonii v ilustracích Jana Dungela a snímcích Marka Audyho již pátou letošní výstavou na bruntálské radnici.

Výstava bude slavnostně zahájena v úterý v 16 hodin úvodními slovy starostů Bruntálu a Vítkova, samozřejmě za přítomnosti autora Jindřicha Štreita. Potrvá do konce listopadu. Přístupná bude v poschodí budovy B Městského úřadu v Bruntále.

Jindřich Štreit
Fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Narodil se 5. září 1946 ve Vsetíně. Má ženu Agnes a dceru Moniku. Dětství prožil na Vsetínsku. V deseti letech se přestěhoval s rodiči do Těchanova na Bruntálsku. Vystudoval gymnázium v Rýmařově a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučoval na Základní devítileté škole v Rýmařově, po roce se stal ředitelem školy v Sovinci a později v Jiříkově.

V letech 1974–1977 absolvoval Školu výtvarné fotografie při ústředním výboru Svazu českých fotografů v Brně. Realizoval mnoho samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří. Od 70. let minulého století se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců, po roce 1989 rovněž v mezinárodním měřítku.
Zpracoval: Jiří Ondrášek