Hrabalovu knihu Stylově, totiž lahvovým pivem, pokřtili ve čtvrtek 6. listopadu čtyři kmotři. Režisér Jiří Menzel, fotograf Jindřich Štreit, herec František Řehák a vydavatel knihy Pavel Ševčík. Ještě než kmotři pokropili útlou knížku provázenou Štreitovými fotografiemi, popsali své setkání s velkým autorem. Jindřich Štreit zavzpomínal, že už na prvních výstavách lidé jeho fotky s Hrabalem spojovali a že z toho měl radost.

Festival v Šumperku probíhal až do středy 12. listopadu Že knihu Hrabalových povídek Setkání, vydanou k letošnímu festivalu Město čte knihu, provázejí ilustrační fotografie Jindřicha Štreita, není náhoda. Celá Štreitova tvorba totiž působí, jako by s texty Hrabala přímo souvisela. Oba si rádi vybírají podobné postavy podivínů či lidí na okraji společnosti.

„Je pravda, že od začátku jsem byl s Hrabalem spojován, mí přátelé a návštěvníci výstav tu podobnost hned viděli. Když jsem měl v roce 1988 výstavu v Praze, Hrabal na ni přišel a velmi se mu líbila. Měl jsem radost,“ řekl Jindřich Štreit. Hrabala vždycky rád četl a oceňuje jeho originální jazyk. „Na první pohled to vypadá jednoduše, jako by text jen tak tryskal, ono je to velmi promyšlené a kultivované. I u mých fotografií je lehkost jen zdánlivá. Cvaknu nejméně stopadesátkrát, než jednu fotku vyberu ke zveřejnění. Přiznám se, že netvořím lehce, a myslím, že u Hrabala to bylo podobné,“ řekl fotograf.

Šumperský festival Město čte knihu ocenil jako úžasný nápad. Většina snímků ilustrujících knihu Setkání je publikována poprvé a jejich výběr nebyl jednoduchý. „Dlouho jsem procházel celý svůj archiv a snažil se vybrat k povídce tu správnou fotografii,“ prozradil Jindřich Štreit a dodal, že ke snímku na straně proti titulnímu listu má zvláštní vztah, protože jsou na něm jeho rodiče.

(ris, ot)