Osmý ročník Jazzového festivalu, který se konal v sobotu 29. července, navštívilo přes 150 lidí.

„Vždycky se festival konal na náměstí, ale letos jsme jej přesunuli do zámeckých zahrad. Hlavně kvůli počasí. Je tady příjemněji než na rozpáleném náměstí, kde je k nevydržení, když svítí sluníčko,“ řekla organizátorka festivalu Alena Pajkošová.

Festival začínal odpoledne a poslední návštěvníci odcházeli ze zahrad až před jedenáctou večer. „Večer byla hlavním hřebem programu maďarská zpěvačka, známá po celé Evropě, Sugárka. Jsem na ni zvědavá, snad tu lidi vydrží čekat do večera,“ dodala Alena Pajkošová.

Program festivalu byl letos rozdělen do šesti uměleckých bloků. Čest zahájit festival připadla místním. V úvodu se představil bruntálský Swing kvartet, následovala trochu rockovější kapela Generace 75. Do světa klasického jazzu pozvala posluchače rodinná kapela 2G band Mirka Schuberta, která spolu hraje teprve od dubna letošního roku, ale na sehranosti to nebylo poznat.

„Hrálo se nám suprově, atmosféra byla úplně skvělá. Je to teprve naše čtvrté společné vystoupení. Je skvělé hrát takhle v rodině. Díky synovi, který hraje na klávesy, tak jsem se znovu vrátil k hudbě,“ okomentoval vystoupení Mirek Schubert.

Na festivale vystoupili i jazzmeni z Prahy: Trialog Petra Beneše a Orchestr Ježkovy stopy. Právě orchestr sklidil největší potlesk diváků. Orchestr je zajímavý tím, že myslí nejen na posluchače, ale i na diváka. Muzikanti jsou oblečeni, učesáni a celkově stylizováni do třicátých a čtyřicátých let minulého století.

„Dnes v Bruntále to bylo výborné, přestože nejsme moc zvyklí hrát venku. Já se v té dávné době cítím jako doma. Styl slušného oblékání a zdvořilého chování, to je moje. Tato naše stylizace mě hrozně baví, protože patří k té hudbě. Baví mě se do té doby vracet a brát diváka s sebou,“ okomentoval vystoupení zpěvák orchestru Kryštof Krhovják.

Po orchestru, který zabral celé pódium, se Bruntálu představila maďarská zpěvačka Sugárka se svým kvartetem. Zaujala diváky jemným hlasem i svou španělštinou, která u nás tak často nezní z hudebního pódia. Posluchače si získala i svým nadšením Bruntálem. Z dlouhého potlesku se dalo vycítit, že návštěvníci byli spokojeni.

„Moc se mi tu líbí. Překvapil mě hlavně pan doktor Schubert. Vůbec jsem netušila, že umí tak dobře hrát,“ svěřila se návštěvnice jazzového festivalu Jana Cepková.

Lucie Straková