Lesklé děťátko, kmotři a samozřejmě rodiče se dnes sejdou v pražské Malostranské besedě. Poprvé zde také kapela vystoupí s doprovodným bubeníkem Chillim. Jedním z tria Jananas, které raketově rozbouřilo stojaté vody českého folku, je držitel ocenění Osobnost v kultuře města Krnova za rok 2008 a dosavadní vedoucí místního Bigbandu, Jaromír Fulnek.

Kromě krnovského multiinstrumentalisty tvoří kapelu zpěvačka Jana Infeldová a kytarista Jan Vávra. Jananas na sebe upozornil relativně nedávno, od jejich opravdového veřejného debutu uplynuly necelé tři roky. Poprvé dal o sobě řádně vědět v létě roku 2009 na největším českém folkovém festivalu Zahrada, kde získal prestižní ocenění. Krnované se však stali fanoušky Jananasu možná ještě o trošku dřív, v dobách, kdy název kapely neznal ještě žádný internetový vyhledávač a jak kdysi vtipně podotkl Jarda Fulnek, zaměňoval vždy Jananas za Ananas.

Kapela se předvedla na místním náměstí u příležitosti oslav Dne Země a samozřejmě několikrát v krnovském prestižním hudebním klubu. „Myslím, že Jananas je jedna z kapel, která si svou pozici buduje skutečně výtečnou vlastní tvorbou, nikoliv například umělou mediální reklamou,“ potvrdil znalec české hudební scény a provozovatel klubu Kofola, Martin Hradečný. „Pominu-li perfektní hudební složku, jejich texty a vlastně i propagační kampaně jsou plné propracovaného inteligentního humoru,“ dodal Hradečný.

Jeho slova potvrzuje i název studiového debutu. Protože novinka vyšla z nahrávacího studia, jak již bylo řečeno, právě na Silvestra, nese název Přelomové album. Na nosiči, které pomáhal vytvářet známý producent Martin Ledvina, najdete třináct skladeb plných netuctových hudebních aranží a především vytříbených textů plných laskavého, inteligentního a chytrého humoru.

Nechybí zde samozřejmě ani óda na noční vyjídání lednice Bílý sex či skladba Zapatama, nejlepší píseň v soutěžní hitparádě Inkubátor na serveru i-legalne.cz z roku 2008.

A dvě dobré zprávy na závěr. Protože i poslední den v roce se počítá, Přelomové album bylo nominováno na Anděla za rok 2010 v kategorii Folk & country a Jananas přijede potěšit Krnovany do klubu Kofola už v březnu. Pro místní publikum bude příjemným překvapením, že i nový bubeník, který s Jananasem po slavnostních křtinách vyráží i na jarní turné, je Krnovan.

DITA VOZNICOVÁ