Pod názvem Takoví jsme byli se odehraje v úterý 17. listopadu na krnovském náměstí vzpomínkový večer na události roku 1989. Název není náhodný, protože Krnované skutečně mohou vzpomínat při filmových dokumentech, jací jsme tehdy byli. Před dvaceti lety se na náměstích hlavně řečnilo, na současném krnovském náměstí dostanou slovo archivní záběry.

Budovatelské týdeníky se neukážou

„Samozřejmě pozdravím občany několika větami, ale myslím, že připravené dokumenty mají dostatečnou výpovědní hodnotu a není třeba žádných dlouhých projevů,“ podotkla starostka Krnova Renata Ramazanová.

Záleží na samotných občanech Krnova, jak vzpomínkový večer pojmou. Zda na náměstí přijdou s trikolorou na klopě či se zapálenou svíčkou, stejně jak tomu bylo ve studených listopadových dnech před dvaceti lety.

Původně pořadatelé sháněli také ukázky naivně lživé komunistické propagandy, které dnes už působí zábavně. Bohužel budovatelské filmové týdeníky se nepodařilo zajistit.

Seriózní debata i recesistické veselí

Série akcí spojená s připomínkou Listopadu 1989 nabízí zajímavý program takév pondělí 16. listopadu. Jak se za posledních dvacet let změnila kvalita našeho života a mezigenerační vztahy a jaký model demokracie jsme si zvolili pro 21. století, na to bude hledat odpověď 16. listopadu od 18 hodin diskusní klub ve Flemmichově vile. Besedu připravilo sdružení Cesta světla J.A. Komenského.

Dnes také vypukne v klubu Kofola velká vzpomínková taškařice. Návštěvníky Muzea Oldies pop party čekají nejen hudební vykopávky, ale také dobové dekorace. „Rudé hvězdy se srpem a kladivem, nějaké plakáty s komunistickou ideologií, budovatelská hesla a podobné srandičky. Vstupné u dveří bude vybírat buď příslušník Lidových milicí nebo orgán Veřejné bezpečnosti ,“ prozradil pachatel happeningu Martin Hradečný. On sám se postaví ve svém pečlivě zachovalém pionýrském kroji za mixážní pult, aby zahltil sál totalitními hity.

Dita Voznicová