Tentokrát při dvanáctém ročníku v pavlovickém kostele vystoupil místní rodák, varhaník Eduard Müller, studentka Markéta Schaffartziková z Bohušova se sólovým zpěvem a Hudební sdružení Krnov s dirigentem Václavem Mičkou. Zazněla klasická díla od baroka po modernu.

Markéta Schaffartziková se zaskvěla v Dvořákových Biblických písních svým vytříbeným projevem. Jako členka dětského pěveckého sboru Domino už vystupovala v mnoha zemích jako je Španělsko, Itálie, Izrael či Francie.

V oboru klasický zpěv absolvovala ostravskou konzervatoř, nyní tento obor studuje na Ostravské univerzitě. Na flétnu ji tentokrát doprovázela Zdislava Kánská.

„Koncert měl skvělou úroveň. Jsem rád, že v tak malém místě vůbec někdo takové koncerty dělá. Skládám za to hlubokou poklonu Edovi. Dnes hrál špičkové a dost těžké skladby. Výběr skladeb byl dobrý a efektní," komentoval Stanislav Beneš, dlouholetý člen operního sboru Slezského divadla v Opavě, sám také varhaník.

„Zpěv Hudebního sdružení Krnov byl moc hezky sladěn s hudebními nástroji, zpěváci zpívali velmi čistě. U Markéty Schaffartzikové pozoruji stoupající tendenci," dodal.

Varhaník se práce na statku nebojí

Tradici vánočních koncertů zahájil Eduard Müller již jako student. Není těžké založit tradici. Mnohem těžší je v ní vytrvat. Programy koncertů připravuje sám. Organizuje je na své náklady za podpory pouze své rodiny. Na jeho koncerty se již tradičně sjíždějí lidé z okolí i z daleka, rovněž z blízkého Polska. A bylo slyšet, že se na ně těší.

Co ale zejména hosté ze vzdálenějších míst netuší je, že Eduard Müller pracuje na rodinném statku, kde rodina Müllerových hospodaří již od sedmnáctého století. Až po deváté večer vytrvale pravidelně usedá za varhany, aby cvičil.

Je proto smutné, že na oficiálních webových stránkách se o této tradici ani po 12 letech neobjevuje sebemenší zmínka. Eduard Müller by si určitě zasloužil podporu vedení Slezských Pavlovic.

Květoslava Kukelková