Svatý Hubert, patron lovců a myslivců, má v kalendáři svátek 3. listopadu. Loni poprvé si svatohubertskou tradici připomněli také myslivci na Krnovsku, když uspořádali slavnostní mši v poutním chrámu na Cvilíně.

Letošní Svatohubertská mše, kterou organizuje rada Okresního mysliveckého spolku Bruntál, se koná dnes v 10 hodin.
Při ní se kostel Panny Marie Sedmibolestvé zaplní zelenými mysliveckými uniformami. Zahájena bude fanfárami trubačů z Lesní správy Jeseník. Mysliveckou mši, kterou celebruje kněz Karel Slíva, budou provázet svým zpěvem sólisté chrámového sboru od sv. Martina.

„Loni bylo na Svatohubertské mši na 400 lidí. Mnozí přijeli i z Opavy, Bruntálska a Rýmařovska. Letos bude ještě následovat koncert mysliveckých trubačů, a pak bude zahájena takzvaná Hubertova jízda, což je starý obyčej, který nedávno oživil jezdecký oddíl. Na Cvilíně bude připravena též ukázka práce sokolníků,“ uvedl předseda okresního mysliveckého spolku Josef Chrastecký.

Pořadatelé chtějí nyní již každoročně sloužit mysliveckou mši na Cvilíně, a to vždy kolem svátku svatého Huberta. Svatohubertský kult je spjat s jelenem, symbolem lovné zvěře. Legenda vypráví o vidění svatého Huberta, v němž ho jelen s křížem mezi parohy vyzval k hledání Boha.
K nám bylo uctívání svatého Huberta přeneseno v 17. století hrabětem Františkem Antonínem Sporckem. V některých zemích jsou svatohubertské mši přítomni kromě lovců a myslivců v uniformách také jejich psi, kterým kněz uděluje požehnání jako ochranu proti vzteklině.