Veřejnosti bude zpřístupněna slavnostní vernisáží v pátek 6. května v 17 hodin. Úvodního slova se ujme její autorka Helena Nosková z Ústavu pro soudobé dějiny. Výstava potrvá do 30. června.
Ve spolupráci s Dokumentačním a muzejním střediskem Slováků v České republice vznikla v krnovském muzeu nová expozice. Výstava je upomínkou na vznik a trvání Československa, poválečná léta osídlování a doosídlování pohraničí, na kterém se podíleli Slováci a vytvořili zde své nové domovy. Je také upomínkou na proměny tradičních hodnot v lidském bytí, které nastaly po změně v politického klimatu poválečného Československa.
Výstava dokumentuje na dobových pramenech, fotografiích a předmětech vytváření slovenské menšiny v Čechách a na Moravě v 19. a 20. století. „Základ současné výstavy se zrodil za studijních pobytů autorů výstavy na Slovensku. V slovenských archívech mapovali příchody Slováků do českých zemí za prací a za studiem v letech 1918-1938 a dokumentovali jejich trvalé usídlování v různých regionech Čech,“ vysvětlila vedoucí krnovského muzea Ivana Zajícová.
Další období sledovali tvůrci expozice již v zemích českých. Mapují situaci v letech 1945-1995 a výzkumy měly několik etap. Obsahovaly nejen výpravy za samotnými Slováky, ale i výběr z archiválií a dobového tisku. Z Čech pokračovaly terénní šetření na Moravu a zatím poslední výzkum se uskutečnil v Krnově ve Státním okresním archivu. Zde získali badatelé netušené množství dokumentů o migracích Slováků z Kysúc, Rajecké doliny a dalších regionů severozápadního Slovenska do Krnova a okolních obcí.
„Hlavní otázkou, na kterou výzkumníci hledali odpověď bylo, zda došlo k přenosu slovenských, převážně lidových kulturních hodnot do nového prostředí. Navštěvovali slovenské domácnosti a seznamovali se s rozmanitostí původu místních Slováků, s různými lidovými zvyky a tradicemi, mnohdy i starodávnými,“ doplnila Zajícová.
A právě z této rozmanitosti vznikla nová výstava skládající se ze dvou částí, Dva brehy rieky Moravy a Století Slováků v Čechách. Rozsah i obsah expozice však není definitivně ukončený.
Mění své podoby podle materiálu regionu a města, ve kterém se právě nachází. Pamětníci či jejich potomci v Krnově a v celém okrese mohou stále přispět prostřednictvím krnovského muzea k rozšíření sbírkového materiálu, například pouhým zapůjčením k vytvoření fotokopie a následné dokumentace.
DITA VOZNICOVÁ