Kapela Glayzy není v krnovském hudebním klubu žádným nováčkem, hostovala zde již několikrát a zúčastnila se i největšího regionálního letního festivalu v Holčovicích. Přestože se na hudební scéně pohybuje přibližně deset let, její aktuální krnovský koncert bude i pro místní obeznámené publikum novinkou.

„Složení rockového živlu Glayzy se od doby svého vzniku změnilo několikrát. Momentálně se skládá ze tří hudebnic a tří hudebníků, a tato sestava spolu vystupuje teprve od jara letošního roku,“ potvrdil provozovatel klubu Kofola Martin Hradečný.

Přes výměnu hráčů si však kapela zachovala všechny své osobité rysy, rozmanitost textů i hudby. Glayzy se totiž neomezují jen na jazyk polský a český, které jsou rodnými řečmi mezinárodního složení kapely, ale v textech využívá i angličtinu, slovenštinu, ruštinu, zábavné nářečí Slezska i upravený africký dialekt.

Také hudební složky autorské hudby hýří tvořivými nápady, zručně kombinuje tvrdé rytmické rockové riffy s lehkým a skočným stylem funky, exotickými motivy a melodickými chytlavými linkami. Kapela má za sebou několik stovek koncertů a kromě účasti na vyhlášených republikových festivalech si například zahrála i v nejznámější české věznici Mírov.

Koncert si vybrali sami její nedobrovolní obyvatelé v rádiovém hlasování rockového pořadu Rokle. Nástrojové obsazení kapely zastupuje sólová a basová kytara, bicí a syntezátor, vše je doplněno samozřejmě výtečnými vokály.

Dita Voznicová