Betlémy v Bruntále i Mohelnici pravidelně každý obohacuje František Nedomlel o nové prvky a zároveň renovuje ty původní. „Pokračuji v práci mého otce. Na betlémech pracuji průběžně každý rok. Vyráběl jsem rovněž betlémy pro soukromé vlastníky, kteří si na nich také před Vánoci přejí přidělat něco nového,“ řekl pokračovatel rodinné tradice František Nedomlel. Betlémy vylepšuje o neustále nové a nové objekty a figurky, většinou v pohybu. První betlém si vystavěl ve Zlíně.

Na Vánoce přibudou nové jesličky

„Letos chystám pro bruntálský betlém zbrusu nové jesličky, poněvadž ty původní z dílny mého otce vypadají spíše jako tvrz, než jesle,“ prozradil František Nedomlel s dovětkem: „Sám jsem se byl podívat ve skutečném Betlému. Místo narození Krista je zastřešeno ve skalách. Abychom se dostali do české kultury, vymyslel jsem velice strohou, obyčejnou dřevěno-kameno- skalnatou salaš.“ Hotovo má být vše ještě do vánočních svátků.

„Právě proto jsem spěchal s výrobou reliéfu Prudniku pro bruntálský městský park, abych si udělal čas a místo pro betlémy,“ prozradil František Nedomlel. Reliéf polského Prudniku totiž zabíral řezbáři téměř celou jeho dílnu, části reliéfu sundával a opracovával zvlášť, skládal zpět, navrtával a vkládal spojovací prvky, aby do sebe pasovaly.

Otcovy figurky se měnit nebudou

V původním bruntálském betlému jsou figurky, které vyrobil řezbářův otec Josef Nedomel. „Měnit je nebudeme, jsou ještě v dobrém stavu a bez problémů dodnes slouží. Necháme je tam,“ posoudil dřevěné postavičky František Nedomlel. Jen vymění jesle, chlév a chystá i další novinky, o kterých se zatím nechce zmiňovat. „Necháme to jako překvapení, to bych si zatím nechal pro sebe,“ tajuplně dodal František Nedomlel.

I v tomto roce bude bruntálský betlém zpřístupněn v obvyklém termínu od půlnoční mše 24. prosince do 1. ledna dalšího roku. „Betlém je velmi oblíben, věrné repliky historických budov města Bruntálu, jemné detaily postaviček a téměř pohádková krajina mnohé návštěvníky oslovují a počet obdivovatelů ruční práce řezbářského mistra pana Josefa Nedomlela a jeho syna Františka každým rokem stoupá,“ uvedl Karel Peschke z bruntálské římskokatolické farnosti.