Světovou premiéru měl film na festivalu v San Sebastianu, česká bude 3. listopadu v Krnově.

„Na odlehlou samotu kdesi u Krnova přijíždí skupina kamarádů. Stejně jako každý rok přijeli oslavit své přátelství,“ říká upoutávka k filmu, ve kterém se objeví i krnovští herci. Režisér Adam Martinec ho natočil jako svou bakalářskou práci.

„Kameraman David Hofmann je Krnovák, se kterým jsem točil všechny své filmy. Právě on měl enormní vliv na výslednou podobu filmu,“ komentoval Adam Martinec spolupráci s kolegou Davidem Hofmannem.

close Film Cukr a sůl se natáčel na samotě Lač poblíž Hynčic. Po boku Leoše Nohy v hlavní roli se objeví také krnovští herci. Film natočil režisér Adam Martinec a kameraman David Hofmann. Oba rovněž pochází z Krnova. info Zdroj: Archiv Adama Martince zoom_in

„Úplně všechno se točilo na samotě Lač, která je v údolí vedle Hynčic. Možná místní ve filmu poznají naše kůrovcem zpustošené lesy. V tom může film mimoděk plnit i dějepisnou funkci. Scénář vznikal organicky, takže ten motiv kůrovcové kalamity jsem dopsal po obhlídkách lokací, když už se tam těžilo. Filmu to jednoznačně prospívá, i když mi z toho bylo hodně smutno,“ prozradil režisér Adam Martinec.

Film reprezentoval Českou republiku ve Španělsku ve studentské kategorii soutěže MFF San Sebastian.

„To, že si festivalová porota opět zvolila do finálního výběru film FAMU, potvrzuje vysokou kvalitu studentských prací naší filmové školy, na což jsme náležitě hrdí,“ uvedl děkan FAMU Zdeněk Holý k nominaci filmu Cukr a sůl na tak prestižní festival.

Autoři uvedou film Cukr a sůl v sobotu 3. listopadu od 18 hodin v krnovském kině Mír.