Účinkující muzikanti, kteří přijeli do Holčovic z různých míst republiky i ze zahraničí, se shodli, že stopy po nedávné tragédii v obci už vůbec nejsou vidět. Uspokojení z toho, že se obec podařilo obnovit do dnešní podoby, bylo hlavním důvodem, proč se na smutné události vzpomínalo s hudbou a zvesela. První ročník festivalu se těšil značnému zájmu médií i návštěvníků, takže se nejspíš dočkáme dalších ročníků.

„Už dávno jsem měl chuť zkusit v regionu zorganizovat nějaký festival a v Holčovicích jsem našel výborného partnera. S jejich pořadateli se výborně spolupracovalo a navíc tu vytvořili dobré podmínky pro tak náročnou akci. Málokdo si uvědomuje, že najít místo s dostatečným počtem toalet a dostatečně silnou elektropřípojkou jsou pro festival stejně důležité věci jako výběr kapel. V Holčovicích dokonce mají část areálu pod střechou, takže jsme byli připraveni i na případný déšť, přestože nakonec počasí vyšlo výborně,“ zhodnotil festival Martin Hradečný z krnovského klubu Kofola, který měl na starosti především hudební stránku akce.

Hlavní hvězdou festivalu byla vynikající americká zpěvačka a kytaristka Janet Robin, která před pár dny vyrazila na evropské turné November 2nd featuring. Holčovickým se svěřila, že v Kalifornii také zažila rozsáhlé povodně, takže si umí představit, co takové neštěstí obnáší. Na pódiu jí sekundovala a překládala půvabná zpěvačka Saša Langošová, která zase vzpomínala, jak před lety jezdila na návštěvy do holčovické léčebny. Společně představily mainstreamovou kytarovou hudbu, která vychází z kořenů tradičního amerického písničkářství. Na naší hudební scéně je tento žánr dost neobvyklý.

„Vidím, že jsme na venkově, tak si vezmu místo kytary banjo,“ uvedla jednu z písniček Janet Robin, a hned si uvědomila, že mimo americký kontext spojení banjo – venkov nejspíš neplatí, a že pojem venkov v evropském měřítku asi taky má jiný význam než v její vlasti. V programu výrazně zaujal publikum sólový recitál Ivana Hlase, který dokázal zaujmout svými hitovkami i v této písničkářské poloze. „Snad na příštím ročníku v Holčovicích uslyšíte tyto písničky i s doprovodnou kapelou,“ uvedl Hlas při loučení se svými posluchači.

Největší peckou festivalu byl podle očekávání fenomenální Poslední výstřel, který roztancoval celý areál. Po něm nabídla to nejlepší z folk-bluesové energie Expedice Apalucha a svým posluchačům se také připomněl písničkář Pavel Dobeš. Dobrá nálada a hudba se v Holčovicích podávaly až do rána.