Virtuosního klavíristu a varhaníka, který je považován za špičku nastupující mladé hudební generace v Německu, si letos pozvali organizátoři třetího ročníku festivalu Setkání s duchovní hudbou na zahajovací koncert. Šestatřicetiletý Jürgen Geiger je mistrem improvizace s překvapivě unikátním, citlivým a přitom strhujícím projevem. Má svěží, velmi energický styl, který uchvacuje posluchače, velmi široký repertoár zahrnující období od renesance až po současnou moderní hudbu, vlastní improvizace i vlastní skladby. Zvláště je v jeho umění ceněno klavírní provedení ruských klavírních legend a Vladimíra Horowitze. Zásadní význam pro jeho umělecké zaměření a vývoj mělo setkání s Johanesem Skudlikem, který vedl mladého hudebníka i během jeho univerzitních studií. Vystudoval klavír, varhany a dirigování na Akademii múzických umění v Mnichově, dalších pět let pak studoval u prof. Michaela Schäfera. Souběžně se svými povinnostmi akademického studia studoval chrámovou hudbu, dirigování sboru u prof. Michaela Gläsera. V dalším vzdělávání získal diplom pro varhanní koncertování a varhanní improvizaci. V současné době působí jako chrámový hudebník v chrámové komunitě ve Weilheimu. Jürgen Geiger vystupoval jako varhaník a klavírista po celé Evropě.

Spolu s německým klavíristou vystoupí i Krnovský chrámový sbor, který v loňském roce reprezentoval své město jako jediný amatérský soubor na Mezinárodním varhanním festivalu v německém Weilheimu. Jeho koncert byl velmi úspěšný, jak vyjádřili posluchači závěrečným potleskem vestoje i místní tisk. A protože zmíněný festival organizuje právě Jürgen Geiger, na připomínku loňského úspěchu provedou společně dvě skladby.

V bohatém programu složeném především z děl klasiků jako Liszt, Chopin, Mozart, Bartholdy a dalších zazní na závěr i vlastní skladba Jürgena Geigera Toccata farnetica. (kuk)