Krnovské kino Mír v těchto dnech vyhodnocuje sérii experimentů, které mu umožnila digitalizace. Krátce po sobě naservírovalo divákům světovou operu, balet a rockový megakoncert. Ve čtvrtek začnou testovat v kině další novinku: začíná festival dokumentárních filmů.

Přehlídku zahájí ve 20 hodin dokument Vladimíra Michálka o zpěváku Xavieru Baumaxovi, kterého už několikrát naživo poznali také návštěvníci krnovského klubu Kofola.

Hlavně nezevšednět

„Na operu přišly řádově dvě stovky lidí, a na balet, na který bylo mnohem vyšší vstupné, jich přišla asi polovina. Zatímco v případě opery a baletu se hrálo pouze jediné představení, záznam koncertu rockové legendy U2 jsme hráli už šestkrát, takže v těchto případech lze návštěvnost jen těžko porovnávat,“ uvedl vedoucí krnovského kina Mír Pavel Tomešek, který společně s kolegy hledají optimální periodu baletů, oper a koncertů, aby tyto novinky Krnovanům nezevšedněly a neokoukaly se.

„Máme kladné odezvy, lidem se to moc líbilo, ale protože příznivců těchto specifických žánrů je u nás jen omezené množství a vstupné je poměrně vysoké, musíme je nechat zase chvíli vydechnout. Přehodili jsme proto pozornost na příznivce dokumentárních filmů a přidali se k projektu Česká radost,“ prozradil Pavel Tomešek, podle kterého se chce kino zaměřit hlavně na dokumenty, které dostanou prostor jen na festivalech nebo v televizi až v pozdních nočních časech.

Vrátit dokumenty zpět do kin

S nápadem vrátit dokumenty do kin přišel producent Richard Němec, který se inspiroval festivalem Projekt 100. Zatímco Projekt 100 vrací do kin poklady světové kinematografie, jeho festival Česká radost by měl na plátno kin vrátit žánr dokumentu.

„Promítli jsme sice v Krnově v rámci filmového klubu pár dokumentů, například slavné časosběrné filmy Heleny Třeštíkové, ale teď Richard Němec vyzval kinaře, abychom otestovali nultý ročník přehlídky, která by se měla dostat do širšího povědomí. Je to další vymoženost, kterou přinesla digitalizace. Nasadíme pět dokumentů, většinou se budou promítat v úterky a čtvrtky, a uvidíme jaký o to bude zájem,“ uvedl Pavel Tomešek, podle kterého jsou diváci už přesyceni hranými akčními filmy s předvídatelnou zápletkou i rozuzlením, a hledají něco nového.

EM a ON: Život Xaviera Baumaxy

Michálek v dokumentu EM a ON rok mapoval život Xaviera Baumaxy. Zvědavé kamery jej provázely po koncertních pódiích celé republiky. Zachytily jeho hudební exhibice, vtipné proslovy i improvizace v malých klubech i na obřích festivalech. Prostřednictvím Baumaxy poznáme například dekadentní festiválek vesnických deathmetalových skupin.

Další dokumenty festivalu najdou zájemci na stránce www.ceskaradost.cz.

Nultý ročník festivalu Česká radost: přehlídka dokumentů v kině Mír
3. 11. – 20 hod. - EM a ON (provokatér, hudebník a básník Xavier Baumaxa)
8. 11. – 20 hod. - Venku (osudy tří lidí, kteří opouštějí vězení)
16. 11. – 20 hod. - Rock života (Olda Říha, šéf skupiny Katapult)
22. 11. – 20 hod. - Pod sluncem tma (zlaté české ručičky pomáhají v Zambii)
29. 11. – 20 hod. - Závod ke dnu (příčiny a následky nezaměstnanosti)