Festivalu 70mm filmů předcházela čilá komunikace Krnova se světovými filmovými archivy i se soukromými sběrateli filmů. Podařilo se do Krnova zapůjčit unikátní kopie z Evropy i ze zámoří.

„Na základě žádostí pravidelných návštěvníků festivalu jsme se rozhodli do programu zapojit tituly z filmové produkce bývalého Sovětského svazu, které nebývají ani na obdobných filmových přehlídkách v Evropě běžně ke zhlédnutí," uvedl vedoucí kina Pavel Tomešek.

Diváci se mohou těšit sedmdesátkovou verzi filmu Anna Karenina a životopisný snímek Čajkovskij, který byl nominován na Oscara v kategoriích Hudba a Nejlepší cizojazyčný film.

„Třetím sovětským filmem jsou Létající husaři. Romanticky pojaté ztvárnění životních osudů legendárního ruského šlechtice, básníka a vojáka Denise Vasiljeviče Davydova, který se stal iniciátorem partyzánského hnutí proti francouzským okupantům," dodal Tomešek. Po mnoha letech se znovu objeví na plátně historický velkofilm Pád říše římské i čtyřhodinové zpracování shakespearovské klasiky – Hamleta v režii Kennetha Branagha.

„Diváci si zvykli, že mnohé tituly mají v Krnově českou kinopremiéru. Letos budou rovnou tři: romantické drama Ryanova dcera, historický válečný film Chartúm a populární anglický muzikál Chitty Chitty Bang Bang," prozradila Kateřina Lindovská, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska Krnov, které přehlídku pořádá.

Krrr! proběhne v Krnově od pátku do neděle. Vstupenky bude možné zakoupit jak na jednotlivá představení, tak i formou akreditace na tři dny, která je cenově výhodnější. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Kromě devíti celovečerních sedmdesátek a čeká návštěvníky kina i povídání o tomto fenoménu a ukázky několika fragmentů 70mm filmů. O úvody k jednotlivým filmům se podělí filmoví recenzenti, pedagogové uměleckých škol a dramaturgové veřejnoprávních médií.

close . zoom_in

Festival Krrr! má nejen početné publikum, ale také originální logo, citoslovce a dokonce i gesto rukou. Bude účastníků na letošní společné fotce ještě víc než loni? Foto: kino Mír 70

Program festivalu Krrr!

Pátek 11. dubna

Létající husaři (1980) – sovětský film Létající husaři je poctou básníkovi D. V. Davydovovi (1784 – 1839), který jako statečný voják bojoval proti Francouzům v Rusku, proti Švédům ve Finsku a proti Turkům 
v Moldávii. Tvůrci filmu zaznamenali jeho osudy v roce 1812, kdy Davydov byl velitelem partyzánské jednotky. Začátek ve 13.30 hod.

Chitty Chitty Bang Bang (1968) – britský výpravný rodinný muzikál 
s dobrodružnou zápletkou. Kouzelné závodní auto po havárii skončilo na skládce, ale zachrání ho děti excen-trického vynálezce. Opraveným autem se vydávají do pohádkové země Vulgárie. Začátek v 17 hod.

Chartúm (1966) – britský hvězdně obsazený historický velkofilm. Svatou válku za obranu islámu a proti britsko-egyptské nadvládě vede Mohammed Ahmed (Laurence Olivier). Britové vysílají desetitisícové vojsko, ale armáda je nečekaně rozprášena chabě ozbrojenými muslimy. Britský premiér vyšle jednoho ze svých nejlepších generálů do Chartúmu, ke kterému se blíží ozbrojení nepřátelé. Začátek ve 20.15 hod.

Sobota 12. dubna

Čajkovskij (1969) – významná osobnost, jakou byl skladatel Petr Iljič Čajkovskij, se překvapivě dočkala 
v sovětské kinematografii jen jednoho biografického zpracování. Navzdory skladatelově genialitě film zahrnuje i Čajkovského souboj s vnitřními démony. Proces tvorby hudebních děl se mnohdy stává zlým snem a utrpením. Múzy jsou spíš noční můry. Začátek 
v 9.30 hod.

Hamlet (1996) – nejmladší snímek přehlídky Krrr! je divadelní shakespearovská klasika pojatá jako filmový thriller. Pozvánkou do kina je i nominace na čtyři Oscary. Začátek ve 13.30 hod.

Pád říše římské (1964) – velkorozpočtový hollywoodský velkofilm pro mainstreamové publikum se vymyká poetice historických eposů. Kombinuje totiž romanci se zesílenou realističností a naturalističností. Pracuje s nepřikrášleným násilím. Začátek v 18.15 hod.

Ryanova dcera (1970) – film zprostředkovává dvě paralelně se odvíjející roviny. Námětem první je manželství a milenecká aféra, tou druhou konflikt irských občanů s Brity. V podstatě jde o romantický film o snílkovi, který učinil chybné rozhodnutí ve výběru partnera. Začátek ve 22 hod.

Neděle 13. dubna

Anna Karenina (1967) – klasický Tolstého román Anna Karenina o dramatických epizodách milostného trojúhelníku vyniká ve filmovém zpracování vyváženým střídáním mírnějších a bouřlivějších pasáží. Dlouhé jízdy nečekaně střídá rychlý sled záběrů snímaných z ruky ve spojení s výraznou hudbou. Začátek v 10.15 hod.

Chitty Chitty Bang Bang – začátek v 15 hod.

Chartúm – začátek v 18. hod.

Indiana Jones bude!Organizátoři krnovského festivalu Krrr! do poslední chvíle usilovali o sedmdesátimilimetrovou kopii filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Právníci americké společnosti Lucasfilm dlouho váhali, zda svolí k mimořádnému promítání v Krnově. Projekci schválili, až když už byl uzavřený program a vytištěné plakáty festivalu Krrr!, takže na Indianu Jonese zbyl nezvyklý noční termín. Začíná o půlnoci z pátku na sobotu.