První koncert se odehrál v červnu v kostele Minoritů. Další je připraven na středu 6. října do kaple na místním hřbitově. Varhanní koncert začíná v 17 hodin, vstupné dobrovolné.

Občanské sdružení Flemmichova vila spolu s varhanářskou firmou Brachtl-Kánský připravilo milovníkům varhanní hudby unikátní zážitek. Ve hřbitovní kapli Svatého kříže na krnovském hřbitově zazní unikátní nástroj ze 17. století. Za klaviaturu zasedne holandský varhaník Peter van Dijk. Varhany umístěné v krnovské hřbitovní kapli jsou považovány za nejstarší nástroj v regionu.

V roce 2007 byla ukončena jejich rozsáhlá a náročná rekonstrukce, kterou rok prováděla právě firma Brachtl-Kánský se sídlem v Krásných Loučkách. Hostující varhaník Peter van Dijk je uznávaným mistrem svého oboru. Přednáší na seminářích a mistrovských kurzech varhanní hudby nejen doma v Holandsku, ale i v zahraničí.

Mimo jiné spolupracuje také s Nizozemským památkovým úřadem a dohlíží na rekonstrukce historických nástrojů ve své domovině. Pro krnovský koncert si připravil program složený ze skladeb deseti barokních autorů varhanní hudby. Koncert nese název Z Amsterodamu do Vídně přes Prahu a Bratislavu, české baroko je zastoupeno Janem Křtitelem Kuchařem.

Dita Voznicová