Diváci se mohou těšit na premiéru představení v netradičním pojetí a zpracování. Zhlédnout ji mohou 12. prosince v 19 hodin v sále městského divadla v Rýmařově, stejně tak i reprízy, které jsou naplánovány na 14. a 17. prosince v 19 hodin. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v Informačním centru Rýmařov na náměstí Míru nebo v pokladně divadla před představením.

Po dramatu Naše městečko Thorntona Wildera, dvou pohádkových muzikálech Kráska a zvíře Františka Hrubína a Hrátky s čertem Jana Drdy, komedii Holka odjinud a klasickém americkém muzikálu Song pro dva aneb Každý má svého Leona Neila Simona se Pradivadlo rozhodlo jít cestou hledání v oblasti dalšího, ochotníky dosud málo zmapovaného žánru. Tentokrát sáhli realizátoři po českém klasikovi Janu Otčenáškovi a jeho asi nejznámějším díle s názvem Romeo, Julie a tma, které se řadí k novelám s válečnou tematikou. Děj se odehrává během druhé světové války v protektorátní Praze. Hlavními hrdiny jsou dospívající student Pavel (Lukáš Adam) a židovská dívka Ester (Natálie Holíková). Hlavní protagonisté jsou studenti ostravské Janáčkovy konzervatoře. Režie se v tomto případě rozhodla jít cestou lyrického muzikálového dramatu.

V příběhu zamilovaného páru se pod hlavičkou Pradivadla dále představí Štěpán Stoklasa (Matys malíř), Petr Bubela (Čepek ševcovský tovaryš), Pavel Konštacký (Rejsek kolaborant) a Zdeněk Rychlý v alternaci s Miroslavem Klesnilem (otec majitel krejčovství).

Hra se vyznačuje dominantními kontrastními prvky tragiky, smrti, strachu, ale i lásky a naděje v kontextu války. Příběh zachycuje atmosféru protektorátu, vyhlášení stanného práva, neustálou podezíravost a všudypřítomný strach z udání. Protiváhu této temnotě tvoří okamžiky štěstí zamilovaných při tanci v malém pokojíku, nebo chvíle, když společně pozorují hvězdy a plánují svou budoucnost. Vzpomínky, kterými se vrací k jejich společným zážitkům, představují hlavní linii příběhu. Už jen málo příslušníků dnešní mladé generace chápe, co znamenala pro lidstvo druhá světová válka, proč je trestným činem propagace fašismu a nacismu a co znamenají nacistické symboly. Snad i také proto si experimentální divadelní projekt klade za cíl oslovit zejména mladší generaci, ovšem nejen ji. Hudební aranžmá i texty písní, které budou protagonisté zpívat živě na mikroporty, autorsky ztvárnil Petr Laštuvka, režie se ujal Jiří Konečný. Diváci se mají opravdu na co těšit. Součástí představení budou rovněž i dobové projekce z období Heydrichiády na velkoplošných plátnech, v představení vystoupí rovněž živě rocková kapela The Hero.(JiKo)