Žádosti na Krnovsku vyřizují památkáři na krnovské radnici.
Tento program běží již čtvrtým rokem a díky jemu se podařilo na Krnovsku obnovit již hezkou řádku památkových objektů.
Letos se bude rozdělovat téměř milion korun.
A co by měl majitel památky udělat, aby dotaci získal? Především by si měl ověřit v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, zda jeho majetek je skutečně památkou, a zda se tedy na něj dotační program vztahuje.
Seznam památek podle jednotlivých okresů je zveřejněn na http://monumnet.npu.cz/pamfond/hledani.php.
„Ke každé žádosti o příspěvek je potřeba vyplnit formulář a doručit ho v termínu Městskému úřadu Krnov. Uzávěrka žádostí do prvního kola je 28. února, příjem žádostí pro druhé kolo končí 30. dubna.
Potřebné informace, konzultace i metodickou pomoc poskytuje vlastníkům ministerstvo kultury i obecní úřady obcí s rozšířenou působností, tedy v našem případě městský úřad Krnov,“ uvedla referentka státní památkové péče Lenka Bednářová z krnovského odboru regionálního rozvoje.
Finanční prostředky poskytuje ministerstvo formou účelových příspěvků. Peníze jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny. Žadatelem o poskytnutí příspěvku může být pouze vlastník památky.
Žádat lze také o prostředky na opravu varhan či oltáře, pokud jsou pevně spojeny se stavbou, která je kulturní památkou.
Z programu ale nelze hradit náklady na modernizaci objektů, zřizování obytných podkroví, zateplování, vytápění nebo rozvody, úpravy veřejných prostranství a komunikací, ani pořízení stavebně - historického a restaurátorského průzkumu či projektové dokumentace.
Minimální podíl vlastníka je deset procent z nákladů, k nimž se váže poskytnutý příspěvek. Minimální výše příspěvku je 50 tisíc Kč.