Názory na zrod druhého amatérského souboru v malém městě se různí. „Mahen má obrovskou tradici, dal a dává veřejnosti hodně. Náš soubor chce dělat trochu jiné, avantgardnější divadlo,“ říká Jiří Konečný, který působil v profesionálním divadelním souboru v Českém Těšíně a také osm let v Mahenu. Podle něj je i v menších městech prostor pro fungování více souborů.

Například ve Štramberku jsou hned tři skupiny amatérských divadelníků. Pradivadlo se hlásí k regionu, v jeho logu je postava Praděda držícího masky Komedie a Dramatu. Zkoušet a hrát bude v prostorách rýmařovského Střediska volného času, zajíždět chce také do okolních měst a obcí. Uvést se chce ještě letos před Vánocemi hrou amerického dramatika Thorntona Wildera Naše městečko.

Už v názvu je kus symboliky. „Příběh je prostý, je zasazen do městečka na přelomu 19. a 20. století. Lidé si neuvědomují krásnou všednost svého života. Vzbudit se ráno do nového dne, ženění se i umírání… V příběhu budou lidé svým způsobem hrát sebe, budou tu dokonce manželské dvojice, ve hře se objeví i jejich děti. Chci dosáhnout, aby soubor fungoval v prostředí bez stresu a problémů, aby tvořil s radostí, užíval si divadla,“ řekl Konečný.

Hra vychází z původního scénáře, dramturgické úpravy si vzal na starost Jiří Konečný a Zdenka Přikrylová, přípravu scény učitelka rýmařovské Základní umělecké školy Kamila Hýžová. Ta bude vytvářet část kulis společně se svými žáky, malovat budou perspektivu domečků malého města. Je zajímavé, že někteří herci budou i nadále působit v obou divadelních souborech.

„Nemáme mezi sebou půtky, nebudeme se vzájemně omezovat. Mahen zkouší v úterky a čtvrtky, my se scházíme ve středy a pátky. Mezi patnáctkou členů máme lidi různých profesí, od študáků, automechanika, učitele až třeba po starostu obce. S vervou se zapojil také mistr lasa a westernových disciplín Láďa Šín. Máme podporu Střediska volného času i radnice, pomáhají nám také sponzoři. Třeba vytvoření kulis nebo ušití kostýmů bývá hodně nákladné,“ potvrdil Konečný.

Ten je civilní profesí vedoucím redaktorem Rýmařovského horizontu, v souboru působí jako režisér, dramaturg i herec. Před startem historické premiéry se členům Pradivadla podařil první husarský kousek. Získali od Městských divadel pražských vyřazené kostýmy vhodné právě pro hru Naše městečko.