„Chtěli jsme si samozřejmě vyzkoušet organizování něčeho podobného. Hlavně jsme ale chtěli ukázat lidem, že i v dnešní uspěchané době zaměřené na honbu za penězi existují nadšenci, kteří jsou ochotni vystoupit zadarmo, kteří za svou práci nic nechtějí, kteří to vše dělají pro radost svou, svých přátel i těch ostatních lidí,“ řekl organizátor festivalu a vedoucí souboru Záplata Ladislav Gurecký.

Minifestival měl příznačný název Za plat a… „Je to tak trochu slovní hříčka. Jednak to navozuje jméno našeho souboru, který to zorganizoval a pak to taky naznačuje, že všichni vystoupili zdarma,“ vysvětlil Ladislav Gurecký.

Na nádvoří bruntálského zámku se představila se svým pohádkovým pásmem pro děti pohádková babička Dana Šenkyříková a svým tanečním vystoupením se pochlubil soubor Stonožka. Soubor Magnet pak předvedl své vystoupení nazvané Tanec na hradě a Záplata zahrála divákům svou vlastní hru Pověst o svaté Janě, která sahá tematicky do středověku. Divadelníci ji secvičili u příležitosti Svatojánské noci. Osladili si tak čtyřleté jubileum vzniku svého divadla.

Všechny účinkující soubory zvolily takové vystoupení, které určitým způsobem souznělo s renesančním prostředím zámeckého nádvoří. Podle organizátorů měl festival až nečekaný úspěch. Chtějí ho proto v příštím rozhodně opakovat.