Není to přitom žádný sborník slohových prací, ale plnokrevná kniha plná ilustrací v pevné vazbě. Něco takového je v celé České republice unikátní.

„My jsme chtěli dokázat, že i na venkovské škole dokáží děti udělat velké věci, takže jsme se v září rozhodli, že napíšeme knihu. Protože jsme chtěli, aby se do toho zapojilo co nejvíc dětí od první až po devátou třídu, a tak jsme se rozhodli, že to bude kniha pohádková a současně o naší škole. Je to tedy kniha o skřítcích, kteří na naší škole žijí,“ řekla ředitelka karlovické školy Hana Vitásková.

Malým literátům pomáhal spisovatel a hudební skladatel Lubomír Müller. Příběhy napsané dětmi nijak neupravoval, jsou to skutečná autentická díla. Dětem navíc složil písničku.

„Padesát tři dětí si napsalo svůj příběh, svou pohádku, kterou postupně předčítaly panu spisovateli. Potom z těchto padesáti tří se vybralo sedmnáct, kteří svou pohádku publikovaly,“ dodala ředitelka Vitásková.

Také ilustrace v knize jsou práce dětí. Dostaly se tam ovšem jenom ty nejlepší, redaktoři knihy je vybírali ze dvou set návrhů.
Pokud by se někdo chtěl přesvědčit o tom, jaké půvabné příběhy dokáží napsat venkovské děti, má možnost si knížku pohádek koupit přímo ve škole v Karlovicích.