Veliké překvapení čeká na turisty, kteří odcestují koncem prázdnin do chorvatského Drveniku. Právě tam totiž zamíří jeden z nejlepších mládežnických orchestrů České republiky, který před padesáti lety v září roku 1961 pod taktovkou zakladatele a uměleckého vedoucího orchestru Karla Dospivy začal v Krnově nacvičovat první skladby.

A teď se připravuje na výjimečnou sezonu. „Chorvatsko bereme jako šanci připravit se na nadcházející rok, který bude pro náš orchestr i Základní uměleckou školu Krnov zcela zásadní. Padesát let budeme slavit totiž až v květnu. I tak do té doby odehrajeme řadu koncertů, při nichž chceme potěšit naše věrné posluchače.

Pořádný kus práce, který u moře odvedeme, by měl potěšit i našeho šéfdirigenta Karla Dospivu, který s námi k moři nepojede,“ prozradil dirigent orchestru Luděk Tlach. Zakladatel orchestru Karel Dospiva nemá rád velké vedra a pobyt u moře jej neláká. „Nemám rád velké horko a z toho důvodu k moři s orchestrem nejedu. Raději budu přemýšlet nad skladbami, které bychom mohli zahrát u příležitosti našeho výročí,“ prozradil skromně mistr taktovky Karel Dospiva.

Posluchači v Chorvatsku se mohou těšit, že jim krnovský orchestr zahraje nejen světovou klasiku, ale také známé české skladby, které obletěly všechny světadíly. „Doma budeme hrát již v září, a to na krnovských hudebních slavnostech. Tam všem ukážeme, že i když náš mládežnický orchestr oslaví padesát let, tak nepatří do starého železa,“ dodal Tlach.

Jaromír Kroutil