Charousek si vydobyl v Kanadě pozici respektovaného umělce, což potvrdilo v roce 2008 jeho přijetí do prestižní Asociace kanadských sochařů. Výstava v krnovském muzeu, která začíná v pátek 22. ledna, je shrnutím Charouskovy tvorby z let 1999 až 2009, která vznikala převážně za oceánem.
Většina jeho děl bude v České republice vystavena poprvé. „Výstavu otevírá obraz Velká svatba, který vznikl na sympoziu v Hradci nad Moravicí v roce 1999, tedy v době, kdy jsem pojal myšlenku na změnu svého působiště. Uzavírají ji grafiky z prosince 2009, tedy po mém návratu do Krnova.
Čas mezi tím představují sochy z nejrůznějších materiálů doplněné o grafiky, kresby a sochařské šperky,“ uvedl Pavel Charousek. Na všech dílech je patrná inspirace kanadskou přírodou a životem tamních obyvatel. Charousek se inspiroval především výběrem materiálu, jako jsou kámen, dřevo, keramika, parohy, kůže, zuby či ptačí péra. Nechybí zde ale ani bronz, žula nebo kovy.
Na výstavu zapůjčili díla také sběratelé
Vernisáž výstavy „CHARŌ works z Nového světa“ v pátek v 17. hodin uvede starostka Krnova Renata Ramazanová. Z nových věcí zaujme například cyklus obrazů a objektů „Druhá šance“, socha ženy určená na světovou výstavu EXPO 2010 nebo duplikáty ocenění vyrobených na zakázku pro předního světového producenta broušeného křišťálového skla a výrobce bižuterních kamenů, jabloneckou Preciosu. Na výstavě ve sběratelském oddělení se objeví také práce starší.
„Oslovil jsem některé sběratele, a to jak státní sbírky, tak i soukromé osoby, kteří si kdysi koupili moje věci, a požádal je o jejich zapůjčení pro tuto výstavu. Má to být symbolické poděkování lidem, kteří do mě investovali, a zároveň příležitost jim ukázat, že nezahálím a směřuji stále dál,“ odůvodňuje neobvyklý záměr umělec.
Do života v Kanadě zasáhlo tornádo
Pro Charouska nebylo snadné se v Kanadě prosadit. „V Kanadě je obrovský přetlak kvalitních umělců, takže galeristé si vybírají jen ty nejlepší. Navíc si vybírají jen ty, kteří mají skvělé reference. Dlouho trvalo, než jsem je svou prací přesvědčil,“ vzpomíná na nelehké začátky na kanadské půdě Pavel Charousek.¨Jeho dobře rozběhnutý pracovní život změnilo na jaře loňského roku tornádo, které zcela zničilo jeho dílnu.
„Přestože se hala zřítila, stal se malý zázrak. Devadesát procent hotových a rozdělaných věcí, strojů a dalších pomůcek zůstalo nedotčeno. Vzal jsem to jako znamení, abych učinil další životní změnu a společně se ženou jsme se rozhodli začít využívat naše nemovitosti v Krnově. Chtěli jsme pracovat nejen v Kanadě, ale pokusit se o uplatnění také na evropském kontinentu. Před Kanadou se mi v Evropě otevíraly šance, ale vše ztroskotalo na neznalosti jazyka. Teď se možnosti otevírají opět a jsem na ně už dobře připraven,“ přemýšlí o budoucnosti známý sochař Pavel Charousek.
Pavel Charousek ukončil v roce 1989 studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a poté své působiště přesunul do Krnova, kde do roku 2000 pracoval a účastnil se uměleckého života ve sdružení krnovských výtvarníků a13.
Od počátku tisíciletí žije a pracuje v kanadském Torontu a jeho okolí. Společně se svou druhou ženou, rovněž výtvarnicí, se věnuje umělecké tvorbě, grafickému designu a uměleckému kovářství.
Bohatá byla také jeho výstavní činnost v Kanadě. Pavel Charousek je držitelem řady ocenění, například 2. ceny z Mezinárodní výstavy dynamické kompozice v Budapešti v roce 1993 nebo čestného uznání za inovaci sítotiskové techniky v soutěži Grafika roku 2004.
Zatím posledním je čestné uznání za grafiku La Dolce Vita v 16. ročníku celostátní soutěže Grafika roku 2009. K jeho nejznámějším krnovským realizacím patří Motýl na budově Prioru, busta Leopolda Bauera nebo socha na fasádě jeho domu na Opavské ulici.