Čerstvá krev z Krnova Vol. 6
Kde: Kino Mír 70 Krnov
Kdy: úterý 28. 12. v 17.30
Vstupné: 100 Kč

„Během covidých uzavírek se filmařům dařilo. Uvidíte tak nejen filmy, které měly premiéru na Berlinale, posbíraly České lvy i ceny filmové kritiky, ale i takové, které ještě nikdo neviděl. Filmy přímo z Krnova od Krnováků pro Krnováky. Projekce navazuje na úspěšné předchozí ročníky. Znovu přineseme čerstvé novinky krnovských tvůrců jako David Hofmann, Adam Martinec, Soňa Jelínková a Tomáš Klein,“ zvou organizátoři přehlídky do kina.

Letos byli mladí krnovští filmaři obzvlášť úspěšní. Adam Martinec a Tomáš Klein pocházejí z Krnova. Oba jsou mladí filmaři na začátku kariéry. Oba se svým dílem v únoru uspěli při udělování Cen české filmové kritiky. Oba byli nominovaní také na Českého lva. Oba spolupracují se skvělým kameramanem Davidem Hofmannem, který rovněž pochází z Krnova.

Anatomie českého odpoledne

Čerstvá krev z Krnova: Anatomie českého odpoledne byla nominována v kategorii Krátký film. Režisérem je Adam Martinec z Krnova a kameramanem další krnovský rodák: David Hofmann.Čerstvá krev z Krnova: Anatomie českého odpoledne byla nominována v kategorii Krátký film. Režisérem je Adam Martinec z Krnova a kameramanem další krnovský rodák: David Hofmann.Zdroj: ČKzKPříběh Anatomie českého odpoledne vychází ze skutečné tragédie, když v roce 2018 v jezeře Lhota utonuli dva malí chlapci. „Scénář jsem začal psát po srpnové tragické události na jezeře Lhota. Volně jsem se skutečností pracoval ve snaze zachovat fenomén, který mě fascinoval. V pátrání po chlapcích jsem našel mnohem víc aspektů než jen jednoduchou moralitu. Natočil jsem film o odpovědnosti stejně jako o bezmoci. O letargii i nevyhnutelnosti tragédie,“ řekl o svém snímku Adam Martinec, který studuje Katedru režie na FAMU.

V Krnově žil až do svých vysokoškolských studií.Jedná se přitom teprve o jeho druhý film. Také ten první byl velmi úspěšný. Jeho krátkometrážní debut Cukr a sůl (2018) byl nominován na Českého lva coby nejlepší studentský film.

Experiment z Antarktidy

Tomáš Klein vyrazil do Antarktidy společně s režisérkou Vierou Čákanyovou. Experimentální dokument FREM je výsledkem šesti týdnů natáčení na ostrově Krále Jiřího. Tříčlenný štáb pobýval v lodním kontejneru uprostřed nekonečné antarktické pustiny.

Zdroj: Youtube

Šlo o útočiště určené ke krizovému přenocování. Výbavu tvořily dvě palandy a dovezený benzínový generátor pro nabíjení baterek do filmařské techniky. Umožnil dvě hodiny topení malého ohřívače a vaření jednoho teplého jídla denně. Zásobování probíhalo za pomoci polské základny. Jediná komunikace s okolním světem byla pomocí vysílačky.

Hlavní „postavou“ snímku FREM je bytost, která není lidské povahy. Ve filmu se objeví jen její stín. Vše je vyprávěno z její perspektivy. „Představit si pohled umělé inteligence bylo obtížné, ne-li nemožné,“ popsal natáčení Tomáš Klein. Filmařům pomohla najít koncepci sama Antarktida. FREM se o Českého lva uchází v kategorii Nejlepší zvuk.

Kapela Brixtn z Nové Pláně představila nový videoklip Zavři oči z letošního alba Cizí byty.
Zavři oči, vzkazuje Brixtn z Nové Pláně

Program přehlídky

Zdivočelí koně – klip pro Moniku Načevu od Tomáše Kleina a Soni Jelínkové

Anatomie českého odpoledne – krátký film Adama Martince, kamera David Hofmann (2× Český lev a Cena české filmové kritiky)

Faunafilm – krátký film Luboše Rezlera a Kryštofa Hlůžeho

Odkud přichází vítr – animovaný film Soni Jelínkové

FREM – film Viery Čákanyové, kamera Tomáš Klein (2× nominace Český lev, Cena české filmové kritiky)