Autorské čtení jeho nové sbírky veršů připravila Městská knihovna v Krnově na čtvrtek 19. listopadu od 18 hodin do studovny. Tentokrát se autor doprovodí i sám na kytaru.

Smutek nespokojeného kritika společnosti?

Mezi krnovské akce věnované oslavám dvacátého výročí Sametové revoluce dozajista patří i setkání s mimořádným básníkem Pavlem Hejátkem.
V současné době vychází další básníkova sbírka s názvem V prachu dvaceti let…, jejíž obsah se vztahuje právě k výročí památného listopadu 1989.

Sbírka zahrnuje básně úsměvné, ale ve většině případů spíš smutné. Není divu, Pavel Hejátko se nikdy netajil tím, že svůj velký vzor vždy měl v osobě Karla Kryla, a stejně jako tento legendární bard asi zůstane věčně nespokojeným kritikem společnosti.

Namísto učesané poezie rebelský vzdor

„Když jsme setkání s Pavlem Hejátkem uspořádali v Krnově poprvé, měla jsem velké obavy, jak jej místní přijmou. Tehdy však byl večer mimořádně úspěšný a věřím, že se bude opakovat,“ přiznala krnovská knihovnice Vlasta Jančíková.

Její tehdejší obavy byly určitě oprávněné. Podobně jako Hejátkova kůže, na které tetér zvěčnil několik světových uměleckých děl, má i jeho poezie skalní obdivovatele a odpůrce. Hejátko nepíše verše líbivé, lyrické, s laskavým pohledem na svět. Jeho poezie je buřičská, nesmlouvavá a kritická.

Jak vypadala zatím poslední krnovská zastávka Pavla Hejátka? Podívejte se zde.

Ve stejném duchu se patrně ponese i jeho nová sbírka. Přesto však má Hejátkova poezie obrovský náboj, je plná metafor a poetických slov svázaných do melodických veršů rukou skutečného umělce.

Od kázeňských prohřešků k undergroundu a Karlu Krylovi

A to vše, právě v kontrastu s významem, umocňuje vzpomínku na Karla Kryla. „Karel Kryl je mým literárním a uměleckým vzorem a s jeho bratrem jsme dobří přátelé. Vytvořil jsem i svou parafrázi, například na Bratříčku zavírej vrátka. Samozřejmě jsem si i já prozpěvoval Krylovy písně, hlavně častušky,“ svěřil se Pavel Hejátko. Připravte se tedy na večer zaplněný sarkasmem a ironií, ale také na večer obsažných slov umně spoutaných do veršů, navíc čtených autorovým melodickým barytonem.

Pavel Josefovič Hrkátko má čtyřiatřicet let, na svém kontě básnické sbírky Hlenobytí, Tanec kostlivců, Pomníky z asfaltu či nejnovější V prachu dvaceti let… První sbírku tvořil v době, kdy při výkonu civilní vojenské služby pracoval jako zašívač mrtvol na pitevně. Protože být básníkem na plný úvazek nikoho neuživí, píše Hejátko pro internetové noviny zahraničně politické fejetony a články z oblasti orientalistiky a etnografie vůbec. Je redaktorem časopisu Tetování a zařadil se i do Guinessovy knihy rekordů jako nejpotetovanější Čech.

Odmítavý postoj ke konformní společnosti se u něj začaly projevovat už na střední škole. Neustálé kázeňské problémy jej zavedly mezi skomírající undergroundovou scénu, kde na sebe poprvé upozornil. Také studium afrikanistiky a rusistiky na univerzitě v Brně autora velmi ovlivnilo.

Po undergroundu je dalším velmi významným proudem v Hejátkově životě hnutí rastafari, které zažívá vlnu obrovské popularity. Jak říká autor, propagace rastafariánství z něj pro některé udělala schizofrenika a blázna.

Dita Voznicová