Akce se letos ponesou v duchu hudby, vlastivědných výletů i přednášek o historii. Mezi nejvýznamnější události bude patří autorské čtení přední německé spisovatelky Gudrun Pausewang, které začíná ve středu ve Středisku volného času Méďa v 19 hodin.

Je připraveno dvojjazyčné představení její knihy Rozinková louka. Organizátoři nejen pro návštěvníky z Německa, ale také pro všechny zájemce z Krnovska připravili bohatý program.

Německé hosty čeká přijetí na krnovské i hlubčické radnici, návštěva památníku obětem poválečných krnovských sběrných táborů pro Němce na krnovském hřbitově nebo dvojjazyčné bohoslužby v evangelickém i katolickém kostele.

Veřejnost se může přijít podívat ve čtvrtek ve 18.30 hodin do synagogy na koncert Jidiš hudba českých zemí v podání sboru Moravia Cantat. V pátek od 16 hodin bude v synagoze zahájena výstava Zmizelé Sudety, která představí materiály shromážděné iniciativou Antikomplex. Na vernisáži promluví Horst Kaller, jehož příběh byl zveřejněn v knize Sudetské osudy.

Poté v 18.30 v Koncertní síni sv. Ducha naváže koncert sborů Moravia Cantat z Německa a Ars Voce z Pedagogické školy Krnov. Sbor s názvem Moravia Cantat, neboli Morava zpívá, má pozoruhodnou historii. Byl založen v padesátých letech ve Stuttgartu jako soubor německých rodáků z jižní Moravy, ale již od počátku však byl otevřen pro všechny mladé hudebníky. Stanovil si za cíl rozvíjet německou hudební kulturu Čech a Moravy a poukazovat na společné rysy české, židovské a německé kultury.

Jeho repertoár obsahuje světskou i duchovní hudbu. V Krnově vystoupí ve čtvrtek v synagoze a poté v pátek společně se sborem Ars Voce. Sbor Moravia Cantat často v archivech Evropy i USA vyhledává originální díla a předvádí jejich premiéry. Uvádí také premiéry současných hudebních skladatelů. Při svých cestách do zahraničí již navštívil Finsko, Norsko, Anglii, Francii, Brazílii, USA, Izrael, Jižní Afriku i Namibii.

Moravu a Čechy, se kterými je sbor spjat, navštívil již v roce 1978 a 1989. Od roku 1990 má četné koncerty především na Moravě. Díky těmto kontaktům sbor společně s českými mladými lidmi usiloval o restaurování kostela a hřbitova v severočeských Kerharticích. Spolupracuje i s českým dívčím sborem Ondrášek z Nového Jičína.

(geb)