Celý Krnov minulou středu s napětím u obrazovek sledoval, jak Bratři Orffové v přímém televizním přenosu proměnili dvě nominace ve dvě sošky Andělů. Ceny Anděl 2013 si Bratři Orffové odvezli domů do Krnova jako skupina roku a tvůrci alba roku.

Při vyhlášení nominací na Anděla se fanouškům Bratří Orffů rozbušila srdce, protože album roku ani skupina roku nejsou žádná vedlejší žánrové kategorie, ale skutečně nejvyšší mety, jakých lze na hudebním poli dosáhnout.

Velkolepé přivítání

Pro Krnov jsou Bratři Orffové se dvěma Anděly něco jako zlatí hoši z Nagana, takže jim štamgasti v hospůdce Pod Obrazem na Zámečku připravili velkolepé přivítání. Melancholické nálady tichých písniček Bratří Orffů ani skromnost hlavních autorů tohoto projektu, Lukáše Novotného a Ivana Gajdoše, velkým oslavám a jásání nepřejí.

Anděl koloval hospodou

Půjčovali Anděla všem kamarádům a štamgastům, aby si ho potěžkali a přesvědčili se zblízka, že v pojetí sochaře Jaroslava Róny se bronzový Anděl drbe šalmají na bradě.

Stejného anděla má doma zpěvačka roku Lenka Dusilová nebo zpěvák roku Dan Bárta. Rozhodli o tom členové Akademie populární hudby, předávání cen se odehrálo v pražském Hudebním divadle Karlín. Objevem roku akademici určili zpěvačku Lenny.

Skladbou roku se stala píseň Cesta skupiny Kryštof s hostujícím Tomášem Klusem a cenu za videoklip roku si odnesla skupina Monkey Business, do síně slávy byl uveden skladatel Petr Hapka.

Zatímco krnovské skupině Bratři Orffové se podařilo proměnit obě své nominace, smůla potkala skupinu Ille s krnovským bubeníkem Petrem Hopem Odstrčilem. Měla tři nominace za skladbu Holka ve tvý skříni, jako objev roku a skupina roku, ale neproměnila ani jednu.

„Cena Anděl není odrazem popularity, ale uznáním od 120 porotců, kteří hudbě opravdu rozumí. Pro mě bylo obrovským zážitkem vidět Orffy v záři reflektorů mezi nejznámějšími osobnostmi z oblasti české hudby. Když na ně spustilo blesky třicet nebo čtyřicet fotografů, vypadalo to tam jak při svařování.

Zatímco Orffové byli v obležení, Karel Gott postával bokem a čekal, až na něj přijde řada," doplnil provozovatel Kofola Music Clubu a fanoušek Orffů Martin Hradečný z Krnova, který slavnostní večer s udílením Andělů sledoval přímo v karlínském divadle.

Podle něj málokdo udělal pro zviditelnění Krnova tolik jako Bratři Orffové. Na jejich oceněném albu Šero je Krnovu věnováno několik písniček.

Zasloužené ocenění

Poličky v domácnostech Bratří Orffů se začínají plnit trofejemi, protože jejich album Šero se letos stalo také vítězem při udílení hudebních cen Apollo o nejlepší tuzemskou nahrávku roku 2013. Bratři Orffové vznikli v roce 2002 jako dvoučlenný projekt Ivana Gajdoše a Lukáše Novotného, kterému pak dal ten správný zvuk Orff číslo tři Matouš Godík.

Postupně se Orffové rozrostli až na sedmičlenné koncertní obsazení. Jejich debutové album Bingriwingri se před osmi lety stalo událostí, nad kterou jásali fanoušci i kritika.

Oproti minulým rokům už členy Akademie populární hudby nejsou zástupci gramofirem ani manažeři umělců. Osloveni byli novináři, televizní a rozhlasoví publicisté a dramaturgové či prodejci hudby, kteří českou scénu systematicky sledují.

close Bratři Orffové v přímém přenosu v Praze převzali dvě sošky Anděla. Je to nejvyšší meta, jaké může český muzikant dosáhnout. zoom_in

Přímý přenos ceremoniálu vyhlašování hudebních cen Anděl měl letos největší sledovanost v Krnově. Všichni u televizních obrazovek fandili Bratrům Orffovým, kterým udělila Akademie populární hudby hned dvě sošky Andělů za skupinu roku a za album roku: Šero.

Od té doby jdou sošky Andělů v Krnově z ruky do ruky. Každý si chce potěžkat bronzového Anděla z dílny sochaře Jaroslava Róny a zblízka si prohlédnout, jak se okřídlený zlatý krasavec drbe šalmají na bradě. O jednoho Anděla pečuje Orff Lukáš Novotný a o druhého Ivan Gajdoš.

„Mrzí nás, že jsme nevyhráli ještě třetího Anděla, protože by si vlastní trofej zasloužil také Matouš Godík, který s námi stál na počátku tohoto projektu," komentoval dva Anděly Lukáš Novotný.

„Když jsme za album Šero dostali cenu Apollo, dala se ta trofej aspoň rozšroubovat na dva díly, abychom se o ni mohli podělit. Už jsme zkoušeli rozšroubovat i Anděla, ale nejde to. Už jsme přemýšleli, že z Andělů naděláme sérii odlitků, aby se dostalo na všechny kamarády, kteří nám pomáhali, a zbytek třeba rozdáme fanouškům nebo prodáme na tržnici. Rónovi by se to ale asi moc nelíbilo," vtipkoval Ivan Gajdoš nad trofejí, která je pro něj nejvyšší poctou, na jakou může český muzikant dosáhnout. „Žádná hodnotnější hudební trofej než Anděl neexistuje," míní Ivan Gajdoš.

Když měl ale Ivan Gajdoš zpívat před sálem plným celebrit a mluvit do kamer pro 350 tisíc diváků, moc veselo mu nebylo. „Měl jsem obrovskou trému už jen z toho, že musím projít přes jeviště oslněný tou spoustou refl ektorů a strefi t se při tom na mikrofon. Vůbec s námi předem nezkoušeli, co budeme naostro říkat. Technici na zkoušce pouze hlídali časový limit na rozhovory," popsal Ivan Gajdoš okamžik na vrcholu své muzikantské kariéry.

Lukáš Novotný to prožíval podobně. „Umíte si představit, jaké je to mluvit do hlediště, ve kterém sedí plno známých tváří, které na vás každý den koukají z médií? Jsou to úplně normální lidé, ale ty VIP nálepky z nich dělají autoritu, před kterou se těžko mluví. Uvažoval jsem, zda mám něco říkat třeba o Krnovu, ale nakonec jsem rád, že jsem zvládl aspoň klasické poděkování rodině. Není to fráze. Její podpora byla pro mě opravdu ze všeho nejdůležitější," popsal svůj okamžik slávy Orff Lukáš Novotný.

„Nevím, kdo moderátorům připravoval podklady, ale potěšilo mě, že nás v televizi představili jako kapelu Horního Slezska. To nebývá samozřejmost. Pro Pražáky jsme většinou sever Moravy.

Asi největší radost mi ale udělal textař Michal Horáček. Přišel za mnou a říkal něco v tom smyslu, že se mu Orffové líbí a je dobře, že se někdo takto umí vyjadřovat českým jazykem. Horáček je jeden z nejlepších českých textařů. Nikdy by mě nenapadlo, že zná moje texty a líbí se mu Orffové," uzavřel Ivan Gajdoš.