Krnov a Bruntál navštívil nedávno tým ve složení Radek John, autor literární předlohy, režisér Vít Olmer se svou chotí herečkou Simonu Chytrovou, která se rovněž objeví na plátně a představitel veksláka Bínyho Roman Skamene.

„Radek John napsal předlohu legendární klasiky Bony a klid, ale na pokračování už neměl čas, protože byl v parlamentu, tak jsem si to musel napsat sám. Slíbil mi ale, že třetí pokračování už určitě napíše," představil Vít Olmer své spolupracovníky a prozradil, že se Simonou už jsou spolu dvacet dva let.

„Roman Skamene jako Bíny se v pokračování stal veksláckým maskotem," představil Olmer dalšího kolegu.

„Po dvaceti letech jsou z bývalých veksláků starostové, podnikatelé a kmotři v pozadí, jen já jsem z té party skončil jako chudej. Pobíhám před hospodou s jídelníčkem a rozdávám kolemjdoucím letáky," prozradil Skamene, jak se Bínymu vede v pokračování.

Producenti: Bez vulgarismů!

Vít Olmer si také v Krnově a v Bruntále postěžoval, jaké musel podstoupit boje s producenty, kteří se snažili ve filmu zakázat vulgarismy, aby pokračování Bony a klid mohlo v kinech fungovat jako rodinný film.

„Já jsem jim zase vysvětloval, že to nepůsobí příliš věrohodně, když veksláci mluví spisovně. Připomnělo mi to situaci, jak jsem kdysi musel smlouvat o nahotu ve filmu a deset dramaturgů se při tom hádalo, kolik vteřin smí trvat záběr na odhalené ňadro. Dnes se zase snaží do filmu mluvit ti, kdo na něj dali peníze.

Například přišli s nápadem, že by se veksláci oslovovali ve filmu pane vole a připadalo jim to vtipné," prozradil Olmer něco z filmového zákulisí.

Film vychází ze skutečnosti

Radek John, autor literární předlohy k prvnímu dílu, v roce 1986 odvážně zdokumentoval svět veksláků a vysvětlil, jak v praxi funguje valutový režim zavedený komunisty.

„Je to zázrak, že nám to prošlo schvalovačkou a stát na to dal peníze. Když soudruzi film viděli, chtěli Bony a klid okamžitě schovat do trezoru. Za to, že se dostal k divákům, překvapivě mohou samotní veksláci. Okopírovali film v kině na Smíchově na videokameru, a pak ho prodávali na kazetách po pětistovce.

Komunisti si uvědomili, že nemá cenu zakazovat film, který už plno lidí má doma na kazetách a stal se z něj hit," uvedl John s tím, že jediným výsledkem zákazu bylo to, že na filmu veksláci vydělali desítky milionů.

Vít Olmer potvrdil, že mnohé vekslácké historky a žerty zobrazené ve filmu se skutečně odehrály. „V Praze například dodnes vzpomínají na veksláka, který nechal na ulici vysypat hromadu písku, aby se na něm vyvaloval jako na rekreaci někde u moře.

My jsme ale natáčeli Bony a klid v zimě, takže jsme to museli předělat na tu slavnou scénku s hromadou sněhu, na kterém řádí vekslák Bíny s lyžemi, ale má to reálný základ," vysvětlil Vít Olmer krnovským a bruntálským fanouškům.