Předchozí
1 z 9
Další

Zdroj: se svolením Mír Production

Albert Čuba: Herec k nepřežití (Mír Production)

Milana Nikla byste za kamaráda pravděpodobně nechtěli – je samolibý, netrpělivý, pro ostré slovo nejde daleko. A že by mu to nějak extra pálilo, to se taky nedá říct. Skoro to vypadá, že je mu navěky souzeno zůstat hercem lokálního významu. Jenže, jak je známo, štěstí se může usmát i na ty, kdo si to nezaslouží. Albert Čuba ve své literární prvotině odhaluje zákulisí oblastního divadla i každodenní problémy jeho herců. Činí tak na základě vlastních zážitků a s humorem. Čte autor.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Taylor Jenkins Reid: Sedm manželů Evelyn Hugo (OneHotBook)

Začínající novinářku Monique Grantovou zaskočí nabídka stárnoucí hollywoodské hvězdy Evelyn Hugo, stranící se už celé roky veřejnosti a médiím, aby napsala její knižní biografii. V životní cestě Evelyn Hugo, jejímiž milníky se stalo především sedmero hereččiných manželství, se odráží nejen proměna americké továrny na sny, ale do jisté míry též dějiny ženské emancipace v USA.

Ovšem některé věci se nemění – ženy stále těží ze své krásy, šoubyznys je pořád plný falše a obyčejné lidi nepřestává fascinovat svět bohatých a mocných. Není divu, že barvitý příběh filmové divy vzbuzuje v Monique plno otázek. Jedna ji ovšem trápí víc než ostatní: Proč právě ona? Čtou Valérie Zawadská, Tereza Dočkalová a Jakub Koudela.

Zdroj: se svolením Kanopa

Josh Malerman: Bird Box (Kanopa)

Venku číhá něco děsivého. Nikdo neví, kdo nebo co to je a odkud se to vzalo. Záhadné bytosti manipulující mysl každého, kdo se na ně podívá, jsou nevysvětlitelnou hrozbou, která pustoší celý svět. Malorie žije v opuštěném domě nedaleko řeky a už dlouho sní o útěku na místo, kde by mohla být ona i její děti v bezpečí.

Cesta, která ji čeká, však bude děsivá: 20 mil po řece na člunu se zavázanýma očima. Vystrašená, ale odhodlaná Malorie se musí spoléhat na své instinkty, aby její rodina přežila. Tento nervy drásající bestseller se v roce 2018 stal předlohou pro jeden z nejúspěšnějších filmů z produkce Netflixu se Sandrou Bullock v hlavní roli (V pasti). Čte Dana Černá.

Zdroj: se svolením Témbr

Joanne Harissová: Čokoláda (Témbr)

Do francouzské vesnice Lasquenet nad Tannou se přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka Vianne Rocherová se svou dcerou Anouk a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu. Otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj… Nesmrtelná klasika, podle které vznikl i úspěšný stejnojmenný film. Čte Stanislava Jachnická.

Zdroj: se svolením Tympanum

Vlastislav Toman: Trampoty s kapitánem (Tympanum)

Prázdninová dobrodružství klubu Strážců, party správných kluků, jejichž dobrodružství léta hltali čtenáři legendárního Ábíčka. Na stránkách časopisu vycházely jejich příhody v kresleném seriálu, pro jejich oblibu se dočkaly i knižního zpracování. Honza, Hadži, Zrzek, Robin a Kája odjedou na prázdniny na lipenskou přehradu. Těší se, co nového na vodě zažijí. Jejich loďka už netrpělivě čeká. Jenže do cesty se jim připletou piráti a tajemný cizinec, který se vydává za kapitána Nema. Čte Aleš Procházka.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Jeff Baron: Návštěvy u pana Greena (OneHotBook)

Newyorský soud devětadvacetiletému manažerovi Gardinerovi určil, že je další půlrok povinen týden co týden vypomáhat v domácnosti židovského souvěrce pana Greena, kterého na ulici srazil autem. Šestaosmdesátiletý vdovec dožívající na Manhattanu si však do bytu i k tělu nerad kohokoli pouští a míru jeho zatvrzelosti prohlubuje pokročilý věk.

Najít k takovému protějšku cestu by byl oříšek i pro zkušenou sociální pracovnici, natož pro dobře situovaného mladíka. Zdá se, že si příslušníci dvou pokolení tvrdě zkoušeného etnika, které tak rádo odpovídá na otázky dalšími otázkami, nemohou být vzdálenější. Co když se ale stačí jen správně zeptat?! Konverzační tragikomedii, která slaví ve světě úspěch už přes čtvrt století, čtou Viktor Preiss a Ivan Lupták.

Zdroj: se svolením Tympanum

Eva Grestenbergerová: Na divokém venkově (Tympanum)

Sedmadvacetiletá Malvína Velehorská má dva magisterské tituly, rozpracovanou disertační práci ze sociální psychologie na univerzitě v Oxfordu a neschopenku od psychiatra. Je proto nucena vrátit se do své rodné země, na severní Moravu. Tam na ni čeká svérázná rodina – otec politik, matka fanynka Karla Gotta s autistickými sklony, prarodiče chorobně šetrní katolíci a bratranec příležitostný alkoholik.

Humorně vylíčené střety s komunální politikou, lidovými veselicemi, výukou řízení auta nebo komunikací s dětmi vytvářejí bizarní komické situace. Jako sociální psycholožka vidí Malvína ve své rodině zdroj antropologické studie, v kůži moravské venkovanky se však už tak dobře necítí. Čte Tereza Bebarová.

Zdroj: se svolením Supraphon

Daniel Low-Beer: Archy života (Supraphon)

Audiopodoba knihy Archy života zachycuje historii rodiny Löw-Beer. Autor Daniel Low-Beer jako potomek slavné rodiny pojal pátrání po osudech svého otce a ostatních příbuzných rozptýlených po celém světě jako niterný osobní příběh. Noří se do historie, sbírá střípky vzpomínek přeživších a sestavuje příběh nejen své rodiny, ale i historii celé epochy Židů, kteří v 19. století opouštěli ghetta, aby se zapojili do budování hospodářství a rozkvětu země. Knihu o pátrání po osobní, rodinné i židovské a československé historii načetl Marek Holý.

Zdroj: se svolením Témbr

Colleen McCulloughová: Ptáci v trní (Témbr)

Podmanivý příběh okouzluje od svého vzniku miliony čtenářů. Australská prozaička v něm líčí více než půlstoletí v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí z chudých poměrů na bohatou usedlost v australském vnitrozemí. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha, kteří jsou osudově spjatí skrývaným milostným vztahem. Čtou Dana Černá a Lukáš Hlavica.