Celodenní událost pro rodiny s dětmi, ale i všechny, kdo si rádi zpestří předvánoční atmosféru prohlídkou jarmarků a vyráběním ozdob a dekorací, se uskutečnila v sobotu 12. prosince na vrbenském zámečku Grohmann.

Historická stavba posloužila návštěvníkům již po páté jako místo, kde si mohou užít atmosféru Vánoc. „Program na zámečku je zaměřen hlavně pro rodiny. Pro děti byly připraveny vánoční dílny, mikulášská nadílka a malování na tvář. V parku se mohly svézt na koních.

Připravena pro ně byla i hra Hledání vánoční hvězdy. Ale samozřejmě se snažíme pobavit všechny generace, proto je zde i vánoční jarmark, kde si dospělí mohou koupit tradiční vánoční sortiment. Máme zde i stánky s občerstvením, punčem, medovinou nebo svařákem na zahřátí," sdělil Karel Michalus, předseda Spolku Přátel Vrbenska.

Čerti čekali v pekle

Zámek se pro návštěvníky otevřel již ráno jarmarkem s prodejem zabíjačkových specialit a vánočních ozdob. Ve vánoční dílně děti malovaly baňky, skládaly origami z papíru, nebo vyráběly ozdoby ze včelího vosku. Všechny navštívil také Mikuláš s anděly. Čerti s nimi nechodili, protože si z jedné ze zámeckých místností vytvořili peklo, do kterého zavítali ti nejodvážnější nebo rodiče s dětmi, které zlobily.

Čerti jim zde sečetli hříchy a děti si je museli odčinit, jinak je čekal trest. „Vždy, když sem někdo přijde, musí si hodit kostkou. Číslo na kostce je počet jeho hříchů. Hříchy si může odčinit zazpíváním nějaké písničky nebo recitací básničky. Pokud žádnou neumí, nebo nechce nic dělat, tak ho zašpiníme uhlím," vyhrožovali čerti Marek Pospíšil a Matyáš Förester.

Hledání hvězdy

Dalším úkolem pro děti bylo hledání vánoční hvězdy.

„Tuto soutěž se snažíme každý rok pojmout jedinečným způsobem, aby to děti bavilo. Letos jsme dlouho nemohli na žádný nápad přijít. Jedna naše členka se nám předvedla v kostýmu, který si vyrobila. Na hlavě měla obrovskou hvězdu z papíru, tak jsme z ní udělali zlatou hvězdu, vedle které byla vyvěšena svítící hvězda.

Pokud za ní děti přišly a zeptaly se, jestli je ona tou hvězdou, tak to popřela, ale poradila jim, že už jsou blízko. Některým dětem se stačilo podívat kousek vedle a hned uhodly. Jiným jsme trochu pomohli a poradili," vysvětlil Karel Michalus.

Splněná přání

Děti mohly sdělit své sny prostřednictvím kartiček rozdávaných na zámku. Všechny se upevnily na Strom splněných přání. „Děti napíší svá přání, potom mi je dají a já je pověsím na strom pro Ježíška," popsal tuto atrakci Miroslav Dvořák, který zde hrál pošťáka pro Ježíška.

Splněná přání a vánoční štěstí si mohli všichni pojistit třeba i zazvoněním na vedlejší vánoční zvoničce.

Půlku prasete vyhrál řezník

Vstupné děti měly zadarmo a ostatní návštěvníci dobrovolné. Kdo si vstupenku v hodnotě dvaceti korun zaplatil, čekalo ho losování o ceny. Byly opravdu hodnotné jako například půlka prasete, vánoční kapr, poukázky v hodnotách několika tisíc korun, dárkový koš, nebo automatická pračka.

Vítěz, kterému vstupenka přihrála polovinu prasete, byl při vyhlašování dost zaskočený. Ukázalo se, že je profesí řezník.

„Pobavilo mě to. Hlavně že jsem si původně tu vstupenku kupovat nechtěl, ale kamarádi mě překecali. No a teď si můžu zase odnést, co jsem tady dotáhl. Ale nevadí mi to, pořádný kus masa se vždy hodí. Přeci, kdybych neměl maso rád, tak se nestanu řezníkem, ale prodávám zeleninu," řekl s úsměvem pan Jaroslav z Krnova.

Ohňostroj a ohnivá show z Karlovic

Program byl ukončen ohnivou show v podání karlovické skupiny Fireworks, po níž následoval asi pětiminutový ohňostroj. Zábava pokračovala v zámecké restauraci, což ale byla akce již pouze pro dospělé. K příjemnému posezení jim zahrála skupina Semtamťuk.

Zámek jako vánoční ikona Vrbna

Spolek Přátel Vrbenska si zámeček Grohmann vybral pro pořádání své akce také proto, že k vánoční atmosféře neodmyslitelně patří pohádky, které se odehrávají právě na zámcích.

„Využíváme atraktivity zámečku, který je příjemným místem pro pořádání vánočních akcí. Chtěl bych poděkovat za finanční příspěvky i pomoc při organizaci městu i některým vrbenským podnikatelům, kteří nám pomohli. Chtěl bych poděkovat i studentům v našeM spolku, kteří pomáhali s přípravou nebo se zapojili v kostýmech čertů nebo pošťáka," děkoval Karel Michalus.

Student Vít Válek se zase osvědčil v roli moderátora.

Miriam Opletalová