Aleš Veselý ve svých krajinách a kresbách konfrontuje člověka s kamenem. O tom se mohou přesvědčit návštěvníci kaple na Jesenické ulici, kde jsou díla umělce k vidění až do 31. prosince.

Aleš Veselý se v Bruntále představuje jako malíř a sochař. V mládí však uvažoval o tom, že se stane hudebním skladatelem. „Nakonec si říkal, že zapisovat noty je velmi složité a je lepší kreslit. Láska k hudbě mu ale zůstala, pro Aleše bylo význačné vnímání světa v nových přístupech k realitě, k experimentování,“ uvedl výtvarníkův přítel a uvaděč výstavy, světoznámý fotograf Jindřich Štreit.

O výstavě na Bruntálsku spolu oba umělci hovořili poprvé před dvaceti lety. „Tak dlouho ji připravujeme. Kdykoliv se sejdeme, hovoříme o ní, plány se zase odloží, ale všechno dobré musí dozrát,“ řekl Jindřich Štreit.

Vystavovat chtěli původně na Sovinci, ale kvůli revoluci v roce 1989 z plánů sešlo. Teprve nyní se část mistrovy tvorby podařilo získat pro bruntálskou kapli. Aleš Veselý připravil výstavní kousky na míru s ohledem na prostor kaple. „Aleš Veselý přijel, obhlédl prostor a přesně do něj vytvořil objekt s názvem Blízké a daleké. Jde o světovou premiéru. Nesmírně si vážím, že autor takového díla tak zodpovědně k výstavě přistupuje,“ dodal Jindřich Štreit.

Aleš Veselý pracuje s kamenem, se železem a spirálami. Na vystavovaných kresbách je patrna lidská tíha, díla znázorňují tlak různých břemen – pružin i závaží.

„Chtěl jsem poděkovat Jindrovi Štreitovi za jeho vytrvalost, se kterou mě čas od času po tu celou dobu oslovoval. Jsem rád, že jsme to provedli až tady a teď. Prostor kaple je velice silný a krásný. Také velmi obtížný, což je někdy ještě lepší, než kdyby byl ideální,“ vyjádřil se Aleš Veselý, který v Bruntále vystavuje především díla z poslední doby.

Výstava završuje jedenáctileté výročí založení Galerie V Kapli. Ta je pokračovatelem sovineckých uměleckých aktivit. Za podpory města Bruntál chystají vystavovatelé vydat speciální výroční katalog s přehledem všech výstav. K mání má být počátkem příštího roku.