Dlouholetý manažer nezávislé rockové skupiny Plastic People of the Universe. Častý normalizační vězeň. Držitel literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní dílo a ceny Toma Stopparda. Český básník, publicista a výtvarný kritik. Signatář Charty 77. Vzdělaný pijan, který se svou slabostí netají. To jsou jen střípky ze zajímavého života Martina Jirouse zvaného Magor.

„Jedná se o pokračování nepravidelného cyklu, v němž se zaměřuji na mapování osobností českého undergroundu. V loňském roce jsem měl například přednášky o Egonu Bondym a Mejlovi Hlavsovi. Ivan Magor Jirous bude v čajovně prvním z dosud žijících představitelů českého kulturního podzemí,“ vysvětluje Jan Kuba. Magor Jirous vydal třináct básnických sbírek, samozřejmě většinu v samizdatu. Mezi jeho knihami nechybí ani čtení určené dětem.

„Ty přednášky dělám hlavně proto, že tyto osobnosti a jejich osudy nám mají stále co říct a celkem neprávem se na ně zapomíná. Za komunistů byli ryzím undergroundem, pak si po revoluci užili chvíli zájmu a snad i obdivu, ale dnes opět upadají v zapomnění. Vrací se potichu zpět do podzemí, a ani jim to nevadí,“doplnil Jan Kuba.

Jedna ze základních Magorových Jirousových vlastností je neprodat za žádných okolností své svědomí, nepodlehnout diktátu doby či peněz. „Těžko říct, nakolik musí mít v sobě člověk osobní statečnost a nakolik musí být skutečným magorem aby to dokázal,“ zamyslel se Jan Kuba, který se rozhodl legendy undergroundu připomenout mladé generaci.

„Cyklus samozřejmě bude pokračovat, z dalších osobností bych rád zpracoval například evangelického faráře, poslance a písničkáře Svatopluka Karáska,“ uzavřel Kuba, který se popularizaci nekomerční kultury věnuje už dlouho. Připravil například sérii přednášek věnovaných nekonformním výtvarným směrům jako jsou art brut, psychedelic art či land art.

DITA VOZNICOVÁ