Dnes by se Klub za starý Bruntál společně s Muzeem v Bruntále chtěli obrátit na širokou veřejnost a požádat majitele malířových prací, jestli by je zapůjčili na plánovanou výstavu, jejíž vernisáž se uskuteční 19. 5. 2023 ve velké výstavní síni bruntálského zámku.

Muzeum v Bruntále zajistí řádné nakládání se zapůjčenými díly i jejich pojištění a převoz. V případě zájmu prosím kontaktujte Květoslavu Málkovou, kurátorku výstavy na telefonu 732 663 559. "Muzeum v Bruntále a Klub za starý Bruntál předem děkují všem ochotným majitelům děl Karla Adámka," vzkazují organizátoři.

Autoportrét Karla Adámka ze soukromé sbírky mohou diváci vidět na výstavě v bruntálském zámku.
Souborná výstava Adámkových děl

Valašsko a Jeseníky tvořily ústřední motivy tvorby zesnulého malíře Karla Adámka. Umělec se narodil v roce 1933 na Valašsku. Po působení v jablůnkovské zbrojovce, na vsetínské pile, v ostravských dolech i ve vítkovických stavbách Adámek vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti pod vedením zasloužilého umělce Jana Blažka v ateliéru dekorativní a užité malby.

„V roce 1967 se přestěhoval do Bruntálu, kde nastoupil na místo výtvarníka v okresním domě osvěty. Mezi lety 1971 a 1972 vyučoval v lidové škole umění výtvarnou výchovu a krátce byl zaměstnán v oddělení propagace Jednoty Bruntál, a nakonec v okresním kulturním středisku," řekla historička umění bruntálského muzea Ľubica Mezerová. Při ztvárnění krajiny vycházel malíř ze vzájemného vnitřního souznění, ze svých pocitů a zážitků.

Další oblastí, v níž projevil mis-trovství ve vyjádření pocitů, jsou portréty. Tak jako u krajiny, maloval osoby, které znal, a měl k nim vztah. „Nejklidnější a nejvíce neutrální jsou Adámkova zátiší. Kromě jediného představují květiny," uvedla Ľubica Mezerová. Nejstarší díla představují hrnkové květiny, ale i kytice ve váze. Tohoto motivu se držel umělec i ve všech zátiších, která následně vytvořil.