Úspěch ANO v okresním městě vynikne zvláště v porovnání s minulými komunálními volbami, kdy mělo ANO v Bruntálu jen 17,5 procenta. Naopak sdružení Bruntál 2022 kolem současného starosty Bruntálu Petra Ryse si pohoršilo z 32 procent v roce 2018 na aktuálních 17.6 procenta. Bruntál 2022 přijde o polovinu z deseti mandátů. Bude mít pět zastupitelů, stejně jako třeba SPD.

Po ANO, Bruntál 22 a SPD následuje na čtvrtém místě sdružení PROZMĚNU se čtyřmi mandáty, Bruntál srdcem a rozumem se dvěma mandáty, Nová radnice 2022 se dvěma mandáty a SPOLU, kde jediný mandát připadl Marcele Žákové.Do bruntálského zastupitelstva se nedostala pouze ČSSD, kterou provází smůla také v dalších městech. Celkově se voleb v Bruntálu účastnilo 36,3 procent oprávněných voličů.

Krnovské drama

Od první do poslední minuty se ve vedení střídalo ANO a Krnovští patrioti, lokální uskupení nezávislých kolem starosty Krnova Tomáše Hradila. Nakonec ANO přece jen vyhrálo o pár stovek hlasů, ale v podstatě to skončilo remízou. Po přepočtu na mandáty Patrioti i ANO budou mít v novém zastupitelstvu shodně po devíti mandátech.

Rozdíl je jen v tom, že ANO si polepšilo ze 7 na 9 mandátů, ale Patrioti jen z 8 na 9. Dosud Krnovští patrioti měli v zastupitelstvu o jednoho zastupitele víc než ANO, takže bylo logické, že starostou bude Patriot. Tentokrát ale vzhledem k plichtě budou povolební vyjednávání o vedení města a radních dost komplikovaná. Nicméně je z výsledků voleb zřejmé, že současná koalice ANO a Krnovských Patriotů se osvědčila. Voliči by asi rádi viděli pokračování této koaliční spolupráce.

PODROBNÍ VÝSLEDKY VOLEB Z MĚST I OBCÍ NA BRUNTÁLSKU NAJDETE ZDE.

Průbeh voleb v MS kraji

„Plynule a bez potíží,“ tak komentovala ukončené volby v Moravskoslezském kraji mluvčí krajského úřadu Nikola Berklenová. Odhadovaná volební účast zůstává ve velkých městech nad 40 %, v malých obcích nad 50 %.

Mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská řekla Deníku, že pouze na Ostravsku policisté přijali jedno oznámení týkající se voleb. Podle dostupných informací se však jednalo o poměrně nekonkrétní oznámení. „Ostravští policisté se zabývají blíže ne zřejmým a konkrétním oznámením,“ uvedla bez bližších podrobností Štětínská.

Herec Franciszek Pieczka (vlevo) při slavnostním otevření Zámečku Petrovice v roce 2013.
Smutná zpráva, zemřel herec Franciszek Pieczka, nejen Gustlík z tankistů

Celkové výsledky senátních voleb by mohly být známy do sobotního večera, kompletní výsledky komunálních voleb pravděpodobně až v neděli nad ránem.

Online reportáž