Žáby dokonce nabízí bruntálským voličům svůj „program“, který je inspirovaný reálnou politickou agitací.

Heslo „Stop migrantům“ doplněné logem přeškrtnutého minaretu se v českých volebních kampaních objevuje už řadu let. „Stop imigraci z teplých krajin,“ hlásají v centru Bruntálu Zubaté žáby, které svůj antimigrační program ilustrují logem přeškrtnutého čápa.

Podpora hermafroditů

Každý školák ví, že čáp žere obojživelníky a že migruje na Bruntálsko z Afriky. Není divu, že se místní žáby těchto opeřených migrantů bojí a chtějí si ve volbách zajistit "bezpečný domov" bez čápů.

„Tihleti transgender jsou mi opravdu bytostně odporní,“ prohlásil v televizní debatě prezident Miloš Zeman na adresu těch, kdo touží po změně pohlaví. Zubaté žáby to ale vidí jinak. Ve svém volebním programu jasně deklarovaly podporu hermafroditů.

V přírodě při nedostatku samců většinou začne žabí samička produkovat samčí pohlavní buňky, až se úplně změní v samce - žabáka.

Čeští herpetologové detailně popsali chování žabích hermafroditů zejména díky dlouhodobému pozorování populace skokana hnědého, který má variabilní nejen pohlaví, ale také vzhled a barvu.

„Zubaře si zaslouží každý občan regionu,“ hlásá na svých billboardech skutečný kandidát do senátu. „Zajištěná zubní péče,“ parodují jeho kampaň Zubaté žáby. Kdo vlastně vymyslel bruntálské žáby, které slibují zajištění stomatologické péče? V roce 2010 tvůrci českého televizního sitcomu Comeback celý díl nazvaný Zlatá ledvina sestavili z vtipů o Bruntálu.

Ozzákův kamarád z Bruntálu

Zazněla v něm také zmínka o Ozzákově kamarádovi z Bruntálu, který celé dny mlčí, pije pivo a maluje žáby se zubama. Tato televizní hláška byla inspirací pro výtvarníka Tomáše Koňaříka z Bruntálu. Dostal nápad jak zviditelnit Bruntál pomocí zubatých žab, které vtipně glosují a parodují všechno možné.

Pustil se do malování žabích komiksů a vymýšlení suvenýrů. Trička, hrníčky, kalendáře, otvíráky, čepice, omalovánky i samolepky na autech se zubatými žábami si oblíbili nejen místní patrioti, ale všichni, kdo touží po legendárním suvenýru z Bruntálu.

„Našim záměrem je, aby lidé přijeli do Bruntálu, proto tyto dárky neprodáváme přes e-shop,“ podotkl k Zubatým žábám Koňařík. V galerii osobností vyfocených s bruntálskou zubatou žábou je například Zdeněk Svěrák, Bolek Polívka, Ondřej Vetchý, Vojtěch Kotek, Dalibor Gondík nebo prezident Václav Klaus.