Vědci považují krkavcovité ptáky za jedny z nejchytřejších živočichů na Zemi. V dřívějších výzkumech odhalili, že umí například malovat nebo řešit jednoduché hádanky. Tým z univerzity v německém Tübingenu však důkazy o inteligenci těchto ptáků dostal na vyšší úroveň. Dokázal, že jsou schopni počítat.

Ve studii zveřejněné v odborném časopise Science experti uvedli, že na vizuální a zvukové signály spojené s číselnými hodnotami vrány vydávají určitý a promyšlený počet zakrákání.

Inteligentní jsou i čmeláci a včely:

„Tvorba určitého počtu vokalizací s určitým cílem vyžaduje sofistikovanou kombinaci numerických schopností a hlasové kontroly,“ uvedla neuroložka a vedoucí studie Diana Liaová. Podle ní tým ukázal, že vrány dokážou flexibilně vytvořit variabilní počet vokalizací od jedné do čtyř.

Způsob, jakým ptáci počítají, experti přirovnali k způsobu batolat, která používají nesymbolický přibližný systém čísel. Znamená to, že jim sice chvíli trvá, než si osvojí konkrétní čísla, ale již chápou hlasové sčítání.

O vyšší inteligenci vran vědci vědí již delší dobu:

| Video: Youtube

„Děti někdy používají náhodná čísla, takže místo jedna, dva, tři mohou říkat jedna, jedna, čtyři,“ popsala Liaová. Dodala, že počet vydaných zvuků je nicméně správný. Podobně to mají mít vrány.

Výcvik vran

Výzkumníci vycvičili tři opeřence, aby po zobrazení libovolné arabské číslice nebo konkrétního zvukového podnětu vydávaly různý počet zvuků, od jednoho do čtyř. Jakmile vrány vydaly požadovaný počet krákání, musely klovnout do terče na znamení, že skončily.

V následném provedeném behaviorálním testu odborníci zjistili, že všichni tři ptáci dokázali v reakci na pokyny vydat správný počet zakrákání. „Když se zobrazila číslice tři, vrány po zhruba deseti sekundách zakrákaly třikrát,“ popsal spoluautor studie Andreas Nieder z Institutu neurobiologie v Tübingenu. Dodal, že čas představoval dobu, než ptáci zpracovali podnět a rozmysleli si vhodnou reakci.

Vědci objevili nový druh obřího kolibříka. Přitom jej měli celou dobu na očích:

Podle expertů se nejednalo o náhodu, jelikož procentuální přesnost byla vysoká. Pokud se vrány dopustily chyby, bylo to zpravidla o jeden zvuk víc nebo míň. „To naznačilo, že reakci a volání plánují již od prvního zakrákání,“ sdělil Nieder.

Počítání je možné si poslechnout v článku digitálního obsahu magazínu Science.

Vědci jsou nadšení

Zjištění nadchla i vědce nepodílející se na výzkumu. „Určitý počet zakrákání není jako počet klovnutí. Vokalizace vyžaduje rozsáhlou paměť a plánování,“ vysvětlil pro Popular Science neuropatolog Girogio Vallortigara z univerzity v italském Trentu.

Vrány umí řešit i hlavolamy:

| Video: Youtube

„Vzhledem k inteligenci vran nejsou výsledky nečekané, přesto jsou vynikající,“ sdělil pro časopis Scientific American biopsycholog Onur Güntürkün z univerzity v Bochumi.

„Díky vokalizaci se lidé postupným vývojem naučili počítat. Dosud nebylo jasné, že by to dokázal i jiný živočich,“ uvedla pro Popular Science psycholožka Jessica Cantlonová z Carnegie-Mellonovy univerzity ve Spojených státech amerických.

Racci jsou zřejmě inteligentnější, než si dosud svět myslel:

Navzdory působivým výsledkům Liaová uvedla, že studie měla určitá omezení. „K jistotě, že vrány skutečně rozumí číslům, je nutné provést další výzkum,“ prohlásila.

Studie zvířat

Lidé se o zvířatech mají stále co učit, což dokazují i různé předchozí studie. Nedávno vědci například spočítali průměrný věk odlišných plemen koček. Blízko Černobylu zase nalezli hlístice, které jsou odolné proti smrtící radiaci. U italského pobřeží objevili mořského červa s očima většíma než hlava.

V Izraeli pak spatřili gazelu se šesti nohama. A u Velikonočního ostrova prozkoumali nový podmořský svět se spoustou podivných živočichů.