Média po celém světě, jako je i například britský The Daily Mail, si začínají všímat cenných postřehů právničky z amerického Arkanssasu Carrie Jerniganové. Ta je šíří hlavně prostřednictvím sociální sítě TikTok, kde její příspěvky sleduje skoro 1,5 milionu lidí.

Připomněla, že samoobslužné pokladny jsou často příležitostí pro zloděje, jak projít se zbožím z prodejny bez placení. Kvůli tomu jsou obchody podezřívavé vůči mnoha nevinným zákazníkům, kteří k nim přijdou nakoupit. Právnička míní, že existují tři skupiny lidí, kteří bývají obviněni z krádeže a využijí k tomu právě samoobslužné pokladny.

V první řadě to jsou samozřejmě zloději, kteří přijdou do obchodu s cílem krást. Ať už mají důvod jakýkoliv.

Den před otevřením se uskutečnilo setkání hostů, z nichž většina měla velký podíl na vzniku nové prodejny.
VIDEO: Samoobslužný systém musí sednout i starším zákazníkům, říká prodavačka

Druhou skupinou jsou pak ti, kteří mohou ukrást něco omylem. Tedy například tím, že se jim drobnější zboží v nákupním košíku zatoulá například pod kabelku či batoh, s plnou náručí jiného zboží si jeden dva výrobky vloží do kapsy a zapomenou ho pak při placení vytáhnout a podobně.

„Pak je zastaví příslušník ochranky a už se opravdu velmi těžko vysvětluje, že je to celé nedopatření,“ uvedla Jerniganová s tím, že obchody si v současnosti na takové kupující dávají mnohem větší pozor než v době, kdy se samoobslužnými pokladnami začínalo.

Častokrát pak může ochranka přistoupit k řešení typu: „To už budete muset vysvětlit policii a třeba i soudu.“ Svízel je tak rázem rychle na světě.

S fungováním samoobslužné pokladny se seznámila i britská panovnice. Podívejte se na videu:

Zdroj: Youtube

Třetí skupina zákazníků je podle právničky už zcela nevinná. „Obchody provádějí pravidelné kontroly kvality a inventury. Když se přijde na to, že něco chybí, ochranka sleduje hodiny a hodiny nahrávek z kamer a snaží se zjistit, kdy a jak zboží prošlo přes pokladny,“ dodala americká právnička.

Hlavní pozornost je obvykle zaměřena právě na samoobslužné pokladny. A podezřelým z krádeže je v té chvíli prakticky každý, kdo se ve sledovaném čase v prostoru samoobslužných pokladen pohyboval. A pokud danou chybějící položku u někoho najdou, mohou po něm chtít, aby prokázal, že ji skutečně zaplatil.

Zatím největší automatickou prodejnu otevřel COOP v úterý v Českém Krumlově.
Druhá automatická prodejna v Česku otevřela. Lidé si nakoupí v Českém Krumlově

I z toho důvodu Jerniganová radí, aby lidé raději platili kartou. Platba se dohledá snadněji než v případě úhrady v hotovosti. Připomněla, že zákazníci v případě křivého nařčení obvykle prokáží svou nevinu. Ale může je to stát tisíce korun za právní výdaje.

V České republice, podobně jako ve většině právních států, leží důkazní břemeno na straně žalobce. V ilustračním případě by tak zákazník neměl žádnou povinnost prokazovat, že zboží zaplatil. Naopak - prodejce by musel jednoznačně prokázat, že zákazník nezaplatil. - pozn. ed.

Urychlení placení 

V tuzemských řetězcích, které samoobslužné pokladny zavedly, už Češi takřka bez pomoci obsluhy odbaví polovinu všech nákupů a číslo stále roste. V ČR pokladnu zavedlo poprvé Tesco před 14 lety v pražském hypermarketu Skalka. Kupující mají o tento způsob nákupu zájem zejména ve městech. „Důvodem je urychlení placení nákupu a omezení vzniku dlouhých front,“ vysvětlil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.