Linka 112 je propojená přímo s epidemiology.

Souhrnné informace (včetně aktualního počtu nakažených v kraji podle okresů) Krajské hygienické stanice v Ostravě najdete na tomto internetovém odkazu

UŽITEČNÁ ČÍSLA PRO SENIORY

Bezplatná Linka seniorů - 800 200 007 - každý den od 8 do 20 hodin
 
Volajícím pomůže:
zorientovat a najít správné informace, zprostředkovat kontakt na organizace, které mohou pomoci v místě, propojit se s dobrovolníky, sestavit krizový plán, sdílet jejich obavy a hovořit o tom, co je trápí).

Linka dobrovolnické pomoci pro seniory - 595 622 595 - každý den od 8 do 20 hodin.

Moravskoslezský kraj zřídil telefonní linku dobrovolnické pomoci pro seniory, kteří nemají přístup k internetu
Ke krajskému dobrovolnickému portálu Spolu to dáme, na kterém mohou jednotlivci i organizace nabízet dobrovolnickou pomoc. Dobrovolnický krajský portál: spolu.msk.cz

Odběrová místa v Moravskoslezském kraji:

!!!!ODBĚRY JE NUTNO NEJPRVE KONZULTOVAT NA TELEFONNÍM ČÍSLE 112!!!

Fakultní nemocnice Ostrava - více zde
Slezská nemocnice Opava - více zde
Nemocnice Třinec - více zde
Nemocnici s poliklinikou v Havířově - více zde
Areál nemocnice v Karviné-Ráji - více zde
SZZ Krnov - více zde
Městská nemocnice Ostrava - více zde
Nemocnice ve Frýdku-Místku - více zde
Nemocnice Nový Jičín - více zde

DALŠÍ DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA:

Krajská hygienická stanice Ostrava:
595 138 118
- 595 138 119
- 595 138 147

OKRESNÍ HYGIENICKÉ STANICE:
Karviná: 
596 397 111
Nový Jičín: 556 770 370
Opava: 553 668 841
Bruntál: 554 774 122
Frýdek-Místek: 558 418 111

Celostátní nonstop infolinky jsou 724 810 106 nebo 725 191 367.

DŮLEŽITÁ RADA: Určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře.

VÝZVA ZÁCHRANÁŘŮ
Vzhledem k aktuální krizové situaci sděluje ZZS MSK následující informace a vyzývá: Tísňovou linku 155 kontaktujte jen v případě závažného zdravotního stavu, nikoliv pro získání informací o virové nákaze, či s jinými dotazy. Linka tísňového volání stále slouží především k řešení život ohrožujících stavů a situací - potřebujete-li informace v souvislosti s aktuální epidemií, využijte pro volání linku Ministerstva zdravotnictví: 1212. Sdělte PRAVDIVÉ informace o svém zdravotním stavu a případných příznacích - více zde.

Potřebujete právní informaci? Volejte Nadační fond Paragraf!

Pomoci těm, kteří neví, nebo se neumí zorientovat, kde můžou v současném nouzovém režimu najít potřebné právní informace, se rozhodli představitelé Nadačního fondu Paragraf.

Nadační fond Paragraf zřídil Linku právních informací na telefonním čísle 724 100 353, která funguje v pracovních dnech od 8.00 do 16.00 hodin.

„Nouzový stav a pandemie koronaviru nám všem způsobily obrovské starosti týkající se především zdraví a ohrožení života. Někteří z nás jsou ještě navíc účastníky nějakého soudního řízení, ať již trestního nebo civilního, jsou poškozenými nebo se stali obětí trestného činu a právní informace nezbytně potřebují,“ říká zakladatel fondu a dlouholetý ostravský advokát Petr Kausta – VÍCE ZDE.

Armáda zřídila linku psychologické pomoci  
Armáda České republiky v souvislosti s pandemií koronaviru zřídila linku psychologické pomoci, která je k dispozici pro všechny občany:
- 973 255 140
- 973 255 141
- 973 255 143

Online reportáž

Jak dodržovat hygienu?

Co je koronavirus.Odborníci se shodují, že by lidé především měli dodržovat základní hygienická pravidla. Tedy důkladně si mýt ruce, v ideálním případě používat i alkoholovou dezinfekci. Při kašlání a kýchání si krýt ústa rukávem, nikoli dlaní. Doporučuje se také omezit fyzický kontakt, jako je podání ruky, případně si ihned poté umýt ruce. Rozhodně není vhodné sahat si do očí.

I když bylo již několikrát publikováno, že tento typ koronaviru může přežít řádově dny, na předmětech s hladkým a suchým povrchem vydrží jen několik hodin.

„Například na madlech v dopravních prostředcích, kde je vlhčí prostředí, ale může virus přežívat o něco déle,“ upozornil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Roman Prymula. Lidé se tak mohou nakazit i v hromadné dopravě. „Je proto nutné, aby si lidé myli ruce a používali různé alkoholové dezinfekce,“ potvrzuje Prymula.

Většina dopravních podniků v ČR navíc ve zvýšené míře začala dezinfikovat vozidla.

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Informace pro ty, kteří se vrací z Itálie

Celostátně jsou k dispozici dvě telefonní linky 724 810 106 a 725 191 367. Na webových stránkách www.mzcr.cz jsou pak i čísla mobilů na krajské hygieny.

Všichni lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od sobotní půlnoci (tj. noc na 7. března) vrátí z Itálie, musí oznámit tuto skutečnost telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři, který povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou, za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun.

Je bezpečná voda?

Podle Národního referenčního centra pro pitnou vodu, je u nás voda bezpečná. Viry jsou totiž citlivé na to, když procházejí UV zářením a dezinfekcí. Ukázalo se to už při epidemii SARS a ptačí chřipce. Voda u nás prochází třemi stupni čištění: koagulací, filtrací a dezinfekcí.

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?

Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:
* vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
* dodržovat základní hygienická pravidla
* používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
* nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
* jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
* samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Zdroj: Ministetstvo zdravotnictví České republiky

Co dělat při příznacích? A jaké jsou?

Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

„Máme denně stovky telefonátů. Další dotazy jsou v e-mailech. Bývá to podobné: buď se lidé sami vrátili z Itálie, nebo říkají, že jejich známý byl s někým v kontaktu, a chtějí radu, jak postupovat,“ řekla Deníku Dana Šalamunová, mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Co mohu udělat, abych zamezil nákaze a šíření viru?

Není důvod k panice

Ačkoli se již nákaza v České republice objevila, podle odborníků není důvod k panice. Zbytečné je také nakupovat zásoby trvanlivých potravin na delší dobu. Obchodní řetězce opakovaně informovaly, že narušení zásobování zatím nehrozí.

Seznam laboratoří

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Kromě Národní referenční laboratoře SZÚ pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky testovat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, Nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. Ze soukromých jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě.

Další laboratoře, které se chtějí do testování také zapojit, mají kontaktovat zdravotní ústav. Testy v soukromé laboratoři zatím odhalily dva z případů pozitivní nákazy v Česku. Podle médií šlo o Tilia Laboratories, které ale zatím na seznamu SZÚ nejsou. V Praze a dalších krajích se už začalo s domácími odběry od pacientů.

Co když se člověk rozhodne vycestovat do rizikových oblastí v zahraničí? 

Pomohou roušky?

Pozor na nepravdivé informace o koronaviru:

Koronavirus v Česku