KINO ON-LINE

Jak funguje platforma Moje kino LIVE?
Jelikož jsou kinosály stále veřejnosti uzavřeny, kina promítají filmy on-line. Stačí si tak na webu svého biografu vybrat z programu daný film a koupit si na něj vstupenku on-line přes web. Poté vám na e-mail dorazí link (odkaz) na stream pomocí něhož film v daný čas spustíte. Více o projektu se dozvíte zde.

Zelená kniha | Moje kino LIVE
Kdy: čtvrtek 11. března od 20.30 

Prostřednictvím platformy Moje Kino Live můžete ve čtvrtek 11. března od 20.30 hodin zhlédnout třemi Oscary ověnčený film Zelená kniha. Příběh, popisující skutečné přátelství dvou rozdílných a rozporuplných povah, vyzdvihují herecké výkony Viggo Mortensena a Mahershala Aliho. Zakoupením vstupenky podpoříte svá oblíbená kina.
Více o filmu zde.

Zdroj: Youtube

Léto 85 | Moje kino LIVE
Kdy: pátek 12. března od 20.30 

V tomto francouzském filmu v originálním znění s českými titulkami jde o francouzské pobřeží v Normandii v létě roku 1985. Z rádií a kazet znějí The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šestnáctiletý Alexis potkává staršího, charismatického a tajemného Davida. Poznávání dospělého světa a života je intenzivní a naruší jej až nenadálé policejní vyšetřování… Režisér François Ozon (8 žen) zde dokonale zprostředkovává atmosféru poloviny osmdesátých let.
Více o filmu zde.

Zdroj: Youtube

Složka 64 | Moje kino LIVE
Kdy: sobota 13. března od 20.30

Pokud se u filmu rádi bojíte a vyhledáváte snímky, které jsou mixem thrilleru, krimi i špetkou mysteriózna, pak bude dánský snímek Složka 64 režiséra Christoffera Boeho tím pravým ořechovým pro vaše oči i uši. Nechte se vtáhnout do tíživé a napínavé atmosféry dávného nevyřešeného případu, který se dostává do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprogø se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Nechte se překvapit v sobotním večeru. Více o filmu zde.

Dánský snímek Složka 64Dánský snímek Složka 64Zdroj: z webu kina Metro 70

Disco | Moje kino LIVE
Kdy: neděle 14. března od 20.30

Do kina se ještě nějaký ten pátek nepodíváte, ale můžete využít on-line platformy Moje kino LIVE a v nedělním večeru si od 20.30 vychutnat snímek Disco. Ten popisuje příběh teenagerky Mirjam, která jde příkladem, ať už jako mistryně světa v disco freestyle tancích nebo jako chlouba moderně působícího evangelického hnutí Friheten. Pod ideální maskou ale prožívá Mirjam duchovní i fyzickou úzkost a hledá v období dospívání sebe sama. Film zobrazuje také fanatismus a bizarní formy spirituality v éře sociálních sítí. Více o filmu zde.

Snímek DiscoSnímek DiscoZdroj: z webu kina Metro 70

KULTURNÍ ON-LINE TIPY

Prostějovský den plný kultury
Kdy: pátek 12. března od 10 do 19 hodin
Kde: on-line zde 

Pátek 12. března se ponese ve znamení kultury. Z prostějovské DUHY - kulturního klubu u hradeb, se bude živě streamovat kulturní program, který je určen malým i velkým. Vystoupí Míša Růžičková, Miroslav Zikmund společně s kapelou Novios a také Radim Schwab. Celá premiérová akce se uskuteční od 10 do 19 hodin. Stačí se jen připojit na jednu ze streamovacích platforem: YouTube nebo Facebook

PROGRAM:
10.00 - 11.00 Cestujeme za zvířátky / pro děti
14.30 - 15.30 Písničky našeho mládí / zahraje kapela Novios společně s Miroslavem Zikmundem
18.00 - 19.00 Muzikálový sen / nejkrásnější hity z nejlepších muzikálů v podání Radima Schwaba a klavírním doprovodem Petra Ožana

Zdroj: Youtube

Kultura žije aneb Z kulturáku do obýváku
Kdy: čtvrtek 11. března od 19 hodin
Kde: on-line zde 

Nechte se vytrhnout ze současného kulturního vzduchoprázdna. Jsou tady koncerty "Z kulturáku do obýváku". Tentokrát se v cyklu živých přenosů ze vsetínského kulturáku představí mladé umělecké duo Kamila Polonyová & Daniel Jakubík. Těšit se můžete i na jejich novou tvorbu. Součástí streamu bude chat s umělci a také upozornění na vybranou dobročinnou sbírku.

Opět budete mít možnost přispět na konto sestřičce Martině ze Vsetínské nemocnice, která se po tragickém úmrtí manžela ocitla těsně před Vánocemi sama se čtyřmi malými dětmi. Každý, kdo by chtěl Martině, Elišce, Vojtíškovi, Martince a Ondráškovi pomoci, tak může učinit zasláním libovolné částky na účet veřejné sbírky 1387907823/2700. Pro zahraniční platby: IBAN: CZ9627000000001387907823, SWIFT: BACXCZPP. Sledujte Facebookovou stránku Domu kultury Vsetín, kde budou koncerty přenášeny zdarma.  

Jedinečný koncert vokálního tria Drei Engel
Kdy: do neděle 4. dubna
Kde: on-line zde 

Chybí vám kultura a především živá vystoupení a koncerty? Nesmutněte a pusťte si přes kanál YouTube jedinečný záznam koncertu vokálního tria Drei Engel z rožnovského kostela Všech svatých Dámské pěvecké trio s cemballovým virtuosem je doslova spojením čtyř živlů v jeden harmonický prvek.

Jejich předností je nejen historicky poučená interpretace hudby, ale skutečné emoce a obrovská energie, kterými si získávají posluchače. V rámci rožnovského koncertu to bude především hluboký niterný prožitek i blažené rozjímání prostřednictvím výběru duchovní hudby J.S.Bacha, G.F.Händela, M.-A.Charpentiera, C. Monteverdiho, F. Mendelssohna-Barholdyho a dalších.

Zdroj: Youtube

Daisy Mrázková - Haló, Jácíčku
Kdy: neděle 14. března od 15 do 20 hodin
Kde: on-line na webu Studia G
Za kolik: 100 Kč

V této divadelní adaptaci knihy Daisy Mrázkové zhlédnete poetický příběh zajíčka Jácíčka a jeho kamarádky Veverky, kteří vás zavedou do lesa plného obyčejných i neobyčejných věcí i bytostí. Hlavními motivy jsou ty nejobyčejnější, a přitom důležité věci: přátelství, odpovědnost za svá slova i činy, láska, radost ze hry i objevování. Pohádka v režii Miroslavy Georgievové je určena pro děti od 3 let. Více na webu Studia G.

Josef Kolář, Petr Prchal, Marek Eben: Kocourek Modroočko - živě z Divadla loutek
Kdy: neděle 14. března od 17 hodin
Kde: on-line na webu divadla
Za kolik: zdarma

Příhody kocourka Modroočka, které všichni tak dobře známe z knihy Josefa Koláře, s překrásnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové, nyní v divadelní adaptaci Divadla loutek Ostrava. Na začátku je to roztomilé kotě, které si po vypuštění z mateřského pelíšku zvědavě a někdy trošku nemotorně osahává svět a hledá v něm své místo. Jak to bude s Modroočkem dál a co jej čeká v podání ostravských herců? Odkaz pro sledování přímého přenosu z Divadla loutek bude k dispozici 15 minut před začátkem představení na oficiálním webu Divadla loutek a nebo na facebookové události.

Masakr na Švédských šancích ožil v pražském Národním divadle
Kde: web Národního divadla Praha
Za kolik: 150 korun

Činohra Národního divadla uvedla 18. února na svém webu ve světové premiéře film režiséra Jiřího Havelky Očitý svědek, který pojednává o největším poválečném masakru našich dějin – hromadné popravě 267 karpatských Němců na Švédských šancích.

Film sestavený z autentických svědectví je pokusem o moderní příběhovou archeologii. Účinkují Saša Rašilov, David Prachař, František Němec, Igor Orozovič, Jiří Štěpnička, David Matásek, Vladimír Javorský, Vladislav Beneš, Ondřej Havelka, Anna Fialová, Jana Boušková a další. Vstupenku na představení on-line si můžete zakoupit na zde.

Zdroj: Youtube

Hrad Buchlov - Ochránce východní hranice zemí Koruny české
Kde: on-line zde

Buchlov se řadí k nejstarším hradům v České republice. Jeho počátky se datují do 1. poloviny 13. století. Význam hradu spočívá především v unikátním zachování původních architektonických prvků jednotlivé výstavby. Jde tak o jeden ze vzácných příkladů v naší architektuře.  

Hrad je zároveň ukázkovou ilustrací přeměny strohého gotického hradu v pohodlné renesanční panské sídlo. Hrad Buchlov je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka, spolu s kaplí svaté Barbory tvoří oddechové a kulturní prostředí této oblasti. V rámci virtuální prohlídky uvidíte sekce: 1. nádvoří, Černá kuchyně, Sbírky a Renesance.

Hrad Buchlov.Hrad Buchlov.Zdroj: Hrad Buchlov
Zkrocení zlé ženy
Kdy: od pátku 12. března od 19 hodin

Štramberská divadelní přehlídka on-line přichází s druhým představením, tentokrát se můžete těšit na klasickou shakespearovskou komedie o postavení žen a mužů, které je ve společnosti aktuální také v současné době, Zkrocení zlé ženy v podání divadelního souboru Divadlo Pod věží Štramberk. Odkaz na on-line přenos bude zveřejněn v pátek 12. března v 19 hodin na webových stránkách města nebo na Facebooku města Štramberk a bude dostupný týden do dalšího představení. Záznam představení byl pořízen 13. července 2007 v Amfiteátru pod věží.

Nový díl divadelního podcastu
Kde: facebook Moravského divadla Olomouc

Je tu druhý díl divadelního podcastu Moravského divadla Olomouc nazvaný O-hlasy. Hostem Ivany Plíhalové byla tentokrát dlouholetá sólistka olomoucké opery a operety, držitelka Ceny Thálie, paní Ludmila Machytková, která v tomto týdnu slaví významné životní jubileum.

Přednáška Sedm perel astrologie
Kde: facebook Veděcké knihovny v Olomouci

Letos již podruhé publikoval americký úřad NASA jako prestižní snímek dne fotografii Petra Horálka s názvem Mars in Taurus. S fotografickým uměním Petra Horálka jste se mohli seznámit na přednášce Sedm perel astronomie, která proběhla on-line v únoru. Pokud jste živý přenos nestihli, můžete se na něj podívat ze záznamu.

PRO DĚTI

Týden plný barev s Cipískem
Kdy: do neděle 14. března
Kde: doma i venku

Pojďte tvořit, sdílet, inspirovat se a obarvit svět kolem nás. Je tu další týden a s ním i zbrusu nová výzva prostějovského Mateřského centra Cipísek. Tentokrát cílí na barvy. Na každý den je pro vás a vaše děti připraven jeden barevný úkol. Celý list s úkoly si můžete stáhnout z multimédií facebookové skupiny Rodičovské inspirace a připnout doma třeba na ledničku. Ať žijí barvy a hravě do toho.

Mateřské centrum CipísekMateřské centrum CipísekZdroj: archiv Mateřského centra Cipísek

Navrhněte kousek města podle vašich představ
Kde: facebook Muzea umění Olomouc

Představte si, že byste si mohli navrhnout kousek města přesně podle svých představ. Třeba jednu ulici. Jaká by byla? A právě to si mohou děti vyzkoušet pod vedením lektorky Terezie Čermákové v únorové lekci z cyklu #EDUnadrátě. Tentokrát je připraveno tvoření inspirované výstavou #OMěstěKrajiněUmění, která představuje urbanistické, architektonické a výtvarné dění v Olomouci v letech 1919 až 1989. Pracovní list najdete zde.
O své výsledky vašeho tvoření a hotová díla se můžete podělit na adrese cermakova@muo.cz.

VÝSTAVY

Outdoorová výstava u rožnovského kina Panorama
Kdy: do neděle 18. dubna
Kde: budova kina Panorama v Rožnově pod Radhoštěm

Promítání kina zatím navštívit nemůžete, přijďte se podívat na budovu kina Panorama v Rožnově pod Radhoštěm. Najdete zde komiksy inspirující se příběhy legendárních Rychlých šípů.

Rychlé šípy představují nepřehlédnutelný fenomén domácí popkultury, jehož význam záhy překročil hranice obrázkového seriálu a který zásadně ovlivnil řadu následujících generací čtenářů. Ani jemu se ale nevyhýbá postupné stárnutí, a tak stálo za to vyzkoušet, jestli je dnes možné vytvořit nové příběhy Rychlých šípů, jež by dokázaly oslovit současné čtenáře a přitom si zachovaly alespoň některé výrazné rysy originálních příběhů,“ upřesňuje svůj záměr Prokůpek.

Výstavu pořádá T klub kulturní agentura ve spolupráci s rožnovským rodákem Tomášem Prokůpkem, který se dlouhodobě zabývá historii českého komiksu. Ten také přišel s nápadem sestavit antologii současných tvůrců u příležitosti 90. výročí od prvního vydání Rychlých šípů. Podařilo se mu získat podporu nakladatelství Akropolis i skautské nadace Jaroslava Foglara. Výstava je volně přístupná do neděle 18. dubna, v případě zahájení promítání kina bude z vitrín přesunuta do vestibulu budovy.

Rychlé šípy Jaroslava FoglaraRychlé šípy Jaroslava FoglaraZdroj: Archiv Deníku

Kupe nabízí novou výstavu
Kdy: do středy 31. března, od 15 do 17 hodin
Kde: kavárenské okénko galerie Kupe v Opavě

Soubor fotografií Dity Pepe s názvem Děvčata první republiky obsahuje výběr fotografií žen, narozených a vyrůstajících za doby vlády prezidenta Masaryka. Jsou ilustrací stejnojmenné knihy s vyprávěním o jejich životech v bouřlivém 20. století, prožívaných se všemi jejich zvraty a proměnami.

Tyto ženy studovaly, pracovaly, vdávaly se, zažívaly křivdy komunistického režimu i násilnosti v manželství, Na pozadí velkých historických událostí se musely vyrovnávat se ztrátami dětí i svých blízkých a dělat náročná životní rozhodnutí. Právě jejich příběhy zachytila ve své knize spisovatelka Jana Poncarová a fotografiemi ji doplnila Dita Pepe, která pracovala i s dobovými fotografickými archivy jednotlivých hrdinek.

On-line výstava fotografií Camera Obscura
Kdy: do středy 31. března
Kde: on-line akce

Výstava fotografií s názvem Camera Obscura, kterou má na svědomí karvinský fotograf Anton Svrček, probíhá kvůli současné pandemické situaci na facebooku Regionální knihovny Karviná. Podívat se na fotografie vzniklé prostřednictvím takzvané dírkové komory můžete na tomto odkaze.

Výstava Myslím, tedy jsem
Kdy: do středy 28. dubna
Kde: on-line zde

Expozice Návštěvnického centra Nový Jičín hostí až do 28. dubna výstavu kreseb a veršů s názvem Myslím, tedy jsem Milana Farného a Marie Farné.

Okénková výstava
Kdy: do úterý 23. března
Kde: naproti Městskému úřadu Kopřivnice

Letos by se v Kopřivnici uskutečnil výroční 30. ročník Obecního plesu, a protože jeho konání současná situace nedovoluje, rozhodl se Kulturní dům Kopřivnice uspořádat takzvanou okénkovou výstavu a alespoň nabízí malé ohlédnutí za minulými ročníky ve formě fotovýstavy. Výstavu můžete zhlédnout za prosklenou vitrínou bývalého fotoateliéru naproti Městskému úřadu Kopřivnice až do úterý 23. března.

SOUTĚŽ

Vyhrajte druhý díl knihy Šikmý kostel
Kdy: do středy 31. března
Kde:
on-line na webu Vědecké knihovny v Olomouci

V rámci celostátní akce Březen – měsíc čtenářů pro vás Vědecká knihovna v Olomouci připravila soutěž o druhý díl oceňované knihy Šikmý kostel.

Stačí odpovědět na čtyři následující otázky:
- Osudy hlavních hrdinů Šikmého kostela jsou ovlivněny počáteční tragédií. Co se stalo?
- Kolik dílů bude mít celá série?
- Jaké časové období zachycuje 1. díl?
- I když boje první světové války utichly, na některých místech nové republiky přesto řinčely zbraně. O jaký konflikt, který popisuje autorka na konci 1. dílu, se jednalo?

Své odpovědi nám posílejte na e-mail vkol@vkol.cz, do předmětu uveďte "Soutěž", nebo do zpráv našeho FB profilu.
Ze správných odpovědí vylosujeme 1. dubna 2021 tři výherce. První z vylosovaných obdrží hlavní cenu, další dva balíček s překvapením.